Verileri İkili Sıklık Tablosu İle Gösterme

Sevgili öğrenciler verileri ikili sıklık tablosu ile gösterme konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatle incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Verileri İkili Sıklık Tablosu İle Gösterme Konu Anlatımı

5.sınıfta iken bir veri grubu için çetele ve sıklık tablosu oluşturmuştunuz. Bu sene 6.sınıfta ise iki veri grubunu karşılaştırmayı gereken bir araştırma sorusunun cevaplarını ikili sıklık tablosu ile göstereceğiz. 

Aşağıdaki örnekte ikili sıklık tablosu gösterilmiştir.

ÖRNEK: Ali toplam mevcudu 30 kişi olan 6A sınıfının öğrencileri ile bir araştırma yapıyor. Bu sınıftaki kız ve erkek öğrencilerinin en çok sevdiği spor dalını araştırmak isteyen Ali, onlara bu soruyu yöneltip, aldığı cevapları not ediyor. Ali’nin elde ettiği verileri ikili sıklık tablosu ile gösterelim.
ÇÖZÜM: Ali’nin sorduğu soruya karşılık almış olduğu cevaplar şunlar olsun; basketbolu seven 3 kız 5 erkek, voleybolu seven 4 kız 0 erkek, futbolu seven 0 kız 5 erkek, yüzmeyi seven 3 kız 3 erkek, tenisi seven 2 kız 1 erkek ve atletizmi seven 1 kız 3 erkek olsun. Şimdi bu cevapları ikili sıklık tablosu ile gösterelim.
Verileri İkili Sıklık Tablosu İle Gösterme
Bu verilere ait ikili sıklık tablosu yukarıdaki gibi olur. Tabloların en üstünde tablonun ismi yazar. Bu ikili sıklık tablosunda spor dalları satırlara, kız ve erkekler ise sütunlara yazılmıştır. 

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir