Bursluluk Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Milli eğitim bakanlığı tarafından her yıl başarılı olup maddi durumu düşük seviyede olan öğrencilere ve ayrıca kanunlarla kendilerine özel hak tanınan öğrencilere yönelik bursluluk sınavı yapılmaktadır. Peki bursluluk sınavı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin beraber öğrenelim.

Bursluluk Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

  1. Bursluluk sınavı artık İOKBS kısaltması ile isimlendirilmektedir, bu kısaltmanın açılımı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı‘dır.
  2. Bursluluk sınavına ilköğretim 5, 6, 7, 8.sınıf öğrencileri ile ortaöğretim hazırlık sınıfı,9,10 ve 11’inci sınıf öğrencileri katılabilirler.
  3. Bir öğrencinin bursluluk sınavına katılabilmesi için ailesinde kişi başına düşen gelirin belli bir miktardan fazla olmaması gerekmektedir. Bu miktar her yıl milli eğitim bakanlığının bursluluk sınavı ile ilgili yayımlamış olduğu kılavuzda belirtilmektedir.
  4. Kanunlarla özel hak tanınan öğrencilerin bursluluk sınavına girme şartları yukarıdaki 3.maddeden farklıdır ve bu şartlar yine MEB tarafından yayımlanan kılavuzda detaylı şekilde açıklanmaktadır.
  5. Şartları sağlayan öğrenciler okudukları okul müdürlükleri aracılığı ile velisi eşliğinde belirtilen zamanlarda sınava başvurularını gerçekleştirmelidirler. Bu aşamada velilerin kılavuzu okuyup gerekli belgeleri hazırlamaları ve okul müdürlüklerine bu evraklar eşliğinde gelerek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
  6. Başvuruları uygun görülen öğrencilerin sınav giriş belgeleri kılavuzda ilan edilen tarihte MEB tarafından yayımlanır.
  7. Öğrenciler sınava bu Sınav Giriş Belgesi ve kimlik belgeleri ile birlikte alınırlar.

Bursluluk sınavında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinin her birinden 25 olmak üzere toplam 100 soru sorulmaktadır.

Değerli öğrenciler bursluluk sınavına girecek olanlara başarılar diler, sınavdan önce geçmiş yıllarda yapılmış olan bursluluk sınavı sorularını çözmenizi öneririz.

Geçmiş Yıllarda Yapılan Bursluluk Sınavları

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Bursluluk Sınavı soru ve cevaplarına ulaşmak için tıklayınız.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı Bursluluk Sınavı soru ve cevaplarına ulaşmak için tıklayınız.

2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı Bursluluk Sınavı soru ve cevaplarına ulaşmak için tıklayınız.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı Bursluluk Sınavı soru ve cevaplarına ulaşmak için tıklayınız.

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı Bursluluk Sınavı soru ve cevaplarına ulaşmak için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir