Liseye Geçiş Sistemi (LGS)

Sevgili ortaokul öğrencileri, daha önceki yıllarda ortaokuldan sonra hangi liseye gideceğimiz TEOG isimli sınava göre belirleniyordu. 2017-2018 eğitim öğretim yılında ise bu sınav kaldırılarak yerine Liseye Geçiş Sistemi (LGS) adındaki yeni sistem getirildi.

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) Nedir?

Bu sistemde liseler sınavla öğrenci alan ve sınavsız öğrenci alan liseler olmak üzere gruplandırıldı. Bir öğrenci sınavla öğrenci alan bir liseye girmek istiyorsa Haziran ayı içerisinde yapılacak olan merkezi sınava katılmak zorundadır. Bunun yanında eğer öğrenci sınava girmek istemez ise sınavsız öğrenci alan liselere adres esasına göre kayıt yaptıra bilecektir.

Liseye Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınav Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır, Haziran ayı içerisinde yapılan sınavda öğrenciler aynı gün içerisinde sözel bölüm ve sayısal bölüm olmak üzere iki farklı oturuma girmektedirler. Bu iki oturumda öğrencilerin girmiş olduğu sınav yeri, salonu ve sırası değişmemektedir. Yani öğrenci ilk oturum olan sözel bölüme hangi salonda ve sırada girmiş ise ikinci oturum olan sayısal bölüme de aynı salon ve sırada girmektedir. Sınavda 3 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Ayrıca sorular sadece 8.sınıfta işlenen konulardan çıkmaktadır.

İlk oturum olan sözel bölüm de Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil derslerine ait sorular yer almaktadır. Bu oturumda Türkçeden 20 ve diğer derslerden 10’ar tane olmak üzere toplam 50 soru vardır. Bu oturumun süresi 75 dakikadır. 

İkinci oturum olan sayısal bölümde ise Matematik ile Fen Bilimleri dersleri yer almaktadır. Her iki dersten de 20’şer tane olmak üzere toplam 40 sorunun yer aldığı sayısal bölüm için verilen süre uygulanan ilk sınavda 60 dakika iken bu seneden itibaren (2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren) 80 dakika olacaktır.

2018-2019 eğitim öğretim yılında ve daha sonraki yıllarda 40 soruluk sayısal testi için 80 dakika süre verileceği milli eğitim bakanlığı tarafından duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl sene sonunda yapacağı LGS sınavına hazırlık olması ve soruların ne tarz olacağı merakının giderilmesi için, o eğitim öğretim yılının içerisinde her ay örnek sorular yayımlamaktadır.

Bu güne kadar yapılan LGS sınav sorularına ulaşmak için tıklayınız…

Bu zamana kadar yayımlanmış MEB örnek sorularına ulaşmak için tıklayınız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz