6.Sınıf Üçgenin Alani Konu Anlatımı

6.Sınıf üçgenin alani konu anlatımı, 5.sınıfta kare ve dikdörtgenin alanlarını hesaplayıp alan formüllerini bulmuştuk. Bu sene 6.sınıfta ise üçgenin ve paralelkenarın alanlarını hesaplayıp alan formüllerini elde edeceğiz. Aşağıda dik üçgenin ve dar açılı üçgenin alanının nasıl hesaplandığını anlatmaya çalıştık. Başarılar dileriz.

6.Sınıf Üçgenin Alani Konu Anlatımı

Üçgenin alani bulunurken yükseklik ile yüksekliğin indiği kenar uzunluğu çarpılıp bulunan sonuç 2’ye bölünür.
ucgenin-alani

Yukarıdaki ABC üçgeninin alanını bulmak için; h yüksekliği ile bu yüksekliğin çizildiği BC kenar uzunluğunu çarpıp bulduğumuz sonucu 2‘ye bölmemiz gerekir. Yani;
Alan (ABC) = ( h . BC ) ÷ 2 dir.
Yukarıdaki ABC üçgeni kareli kağıda çizilmiştir. Bildiğiniz üzere kareli kağıtta iki nokta arası yani bir çizgi 1 birim kabul edilir. Dolayısıyla BC doğru parçası 4 birim ve BC ye indirilen yükseklik ise 5 birimdir.
Öyleyse ABC üçgeninin alanı;
4.5=20
20/2=10 br dir.

Yukarıdaki DEF üçgeni dik üçgendir. DEF üçgeninin ve bu üçgene benzer üçgenlerin alanını bulmak için; DE uzunluğu ile EF uzunluğunu çarpıp bulduğumuz sonucu 2‘ye bölmemiz gerekir.

NOT: Dik üçgenlerin alanı dik kenarları çarpımının yarısına eşittir.Yani;
Alan (DEF) = ( DE . EF ) ÷ 2 dir.
Yukarıdaki DEF dik üçgeninin EF dik kenarının uzunluğu 3 birim ve DE dik kenarının uzunluğu 5 birimdir.
Öyleyse DEF üçgeninin alanı;
3.5=15
15/2=7,5 br dir.

Üçgenin AlaniYandaki KLM üçgeni geniş açılı bir üçgendir. Geniş açılı üçgende yükseklik şekildeki gibi çizilebilir. KLM üçgeninde K köşesinden çizilen yükseklik ML kenarına değil bu kenarın uzantısına dik açıyla çizilebilir ancak. Dolayısıyla KLM üçgeninin alanını bulmak için h yüksekliği ile ML kenarının uzunluğunu çarpıp bulduğumuz sonucu 2’ye bölmemiz gerekir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz