Üçgen Eşitsizliği Konu Anlatımı

Değerli öğrenciler üçgen eşitsizliği konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Üçgen eşitsizliği LGS’de de çıkan bir konudur. Üçgen eşitsizliği üçgen oluşabilmesi, çizilebilmesi için gerekli olan şarttır.

Sevgili öğrenciler aşağıdaki yazıyı dikkatle incelemenizi öneririz, dilerseniz yazımızın en alt kısmında paylaşmış olduğumuz linke tıklayarak konu anlatımını ayrıca youtube kanalımızdan seyredebilirsiniz.
NOT: Youtube üzerinden video seyrederken internet paket aşımı olabilir. Bu sebeple eğer internet paketiniz yeterli değil ise youtube’a girmemenizi öneririz.

Üçgen Eşitsizliği Konu Anlatımı

» Üç çubuk ile her zaman bir üçgen oluşturamazsınız. Bu çubuklarla üçgen oluşturabilmeniz için çubukların Üçgen Eşitsizliğini sağlaması gerekir.

» Bir üçgende (oluşturabileceğimiz bir üçgende yada çizebileceğimiz bir üçgende), herhangi bir kenarın uzunluğu, diğer iki kenarın uzunlukları toplamından küçük, farkının mutlak değerinden büyüktür. Bu duruma Üçgen Eşitsizliği adı verilir.Üçgen Eşitsizliği Konu Anlatımı»  Yukarıda üçgenin üç kenarı için üçgen eşitsizliği yazılmıştır.

ÖRNEK: Uzunlukları 3 cm, 4 cm ve 7 cm olan üç çubukla bir üçgen oluşturabilir miyiz?
ÇÖZÜM: Verilen çubukların uzunluklarını incelemeliyiz, eğer üçgen eşitsizliği sağlanıyorsa bu çubuklarla üçgen oluşuyor demektir.

Çubuklardan herhangi birini seçelim. Mesela 4 cm lik çubuğu seçelim, üçgen eşitsizliğine göre bu 4 cm lik çubuk diğer iki çubuğun uzunluklarının toplamı olan 10 cm den(3+7=10) kısa olmalı ve diğer iki çubuğunun uzunluklarının farkı olan 4 cm den (7-3=4) uzun olmalıdır. Görüldüğü üzere seçtiğimiz 4 cm uzunluğundaki çubuk diğer iki çubuğun uzunlukları toplamından küçüktür ama diğer iki çubuğun uzunlukları farkından büyük değildir. Dolayısıyla uzunlukları verilen bu üç çubuk ile bir üçgen elde edemeyiz.
Eğer bunu gözünüzle görmek istiyorsanız verilen uzunluklarda üç çubuk oluşturun. Oluşturduğunuz çubuklardan biri 3 cm, diğeri 4 cm ve sonuncusuda 7 cm olsun. Daha sonra bu üç çubuğu sıranın üzerine koyun ve uc uca ekleyerek kapalı bir şekil elde etmeye çalışın. Bütün uçların birbirine değmeyeceğini göreceksiniz.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

Konu anlatımını youtube’tan seyretmek için yıklayınız…
NOT: Youtube üzerinden video seyrederken internet paket aşımı olabilir. Bu sebeple eğer internet paketiniz yeterli değil ise youtube’a girmemenizi öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz