Fraktallar Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler fraktallar konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almakta olup hepinize başarılar dileriz.

Önceden 8.sınıfta işlemiş olduğumuz bu konu artık 8.sınıf müfredatından çıkarılmıştır. Lise düzeyinde sadece sorularda veya testlerde karşımıza çıkabilmektedir.

Fraktallar Konu Anlatımı

Günlük hayatta çevremizdeki bitkilerde ve nesnelerde de rastlamamız mümkün olan fraktallar matematiğin günlük hayat ile ilişkisini gösteren binlerce durumdan sadece bir tanesidir. 

TANIM: Sürekli küçülerek ya da büyüyerek kendini tekrar eden örüntülere Fraktal denir. Fraktalın her adımı bir önceki adımının belli oranda küçülmüş ya da büyümüş halidir. Yani fraktaldaki şekiller aslında birbirlerinin benzerleridir. Her fraktal aynı zamanda bir örüntüdür. Ama her örüntü fraktal olur diye bir şey söylenemez, örüntüler fraktal ola da bilirler olmaya da bilirler.

Fraktala doğada da rastlamaktayız. Eğrelti otları, kar taneleri, piramit karnabaharı olarak adlandırılan bitki, kara lahanayı kestiğimizde içinde görülen şekil, sedef deniz kabuğu, çöldeki nehir yataklarının uzaydan görünümü, nautilus kabuğu, aloe bitkisi, mercan polipleri, salyangoz kabuğu, yıldırımın havada oluşturduğu şekil, ejderha ağacı, maymun ağacı çiçeği, kozalaklar, kan damarları, tavuzkuşunun tüyleri doğada karşılaştığımız fraktal örneklerinin sadece bir kaçıdır.

Fraktal şekilleri estetik olarak çok güzel gözüken, güzel duran şekillerdir. Süslemelerde ve benzeri alanlarda yani mimaride de bu şekillerden yararlanılmaktadır.

» Aşağıdaki resimlerde değişik fraktal örnekleri verilmiştir. Örnekleri dikkatle inceleyiniz.

fraktal1

Fraktallar Konu AnlatımıFraktal2

Youtube kanalımızı ziyaret etmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz