Eşit Uzunlukta Doğru Parçaları Çizme

Sevgili öğrenciler bir doğru parçasına eşit uzunlukta doğru parçaları çizme konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Eşit Uzunlukta Doğru Parçaları Çizme Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler bir doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçalarını cetvel yardımı ile çok kolay bir şekilde çizebiliriz. Bunun haricinde eğer doğru parçası kareli (noktalı) bir zeminde verilmiş ise bu kareli (noktalı) zeminin özelliğini kullanarak (cetvel ile doğru parçasının uzunluğunu ölçmeden) verilen doğru parçasına eşit uzunlukta doğru parçaları çizebiliriz.

Kareli (noktalı) bir zeminde verilmiş olan bir doğru parçasına eşit uzunluktaki doğru parçalarının nasıl çizileceğini aşağıda anlatacağız. Yatayda ve dikeyde çizilmiş olan bir doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçası çizmek kolaydır. Çapraz olarak çizilen doğru parçalarına eşit uzunlukta başka doğru parçaları çizmek biraz daha dikkat istemektedir. 

Bir Doğru Parçasına Eşit Uzunluktaki Başka Doğru Parçalarını Çizme Örnekleri

Aşağıdaki örneklerde önce yatay olarak verilen bir doğru parçasına, sonra da çapraz olarak verilen bir doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçalarının nasıl çizileceği anlatılmaktadır.

Yatay Doğru Parçasına Eşit Uzunlukta Başka Doğru Parçalarını Çizme

KURAL: Yatay ve dikey olarak çizilmiş bir doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçası çizerken, önce verilen doğru parçasının uzunluğu göz ile sayılarak birim olarak bulunur. Sonra aynı uzunlukta olacak şekilde ister yatay, ister dikey başka bir doğru parçası çizilir.

ÖRNEK: Aşağıdaki şekilde verilen kırmızı renkteki doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçaları çizelim.
Eşit Uzunlukta Doğru Parçaları Çizme
Önce kırmızı renkteki doğru parçasının uzunluğunu bulmalıyız. Yukarıda kırmızı renkte verilen doğru parçası 7 birim uzunluğundadır. Yatayda verilen 7 birim uzunluğundaki bu doğru parçasına eşit uzunlukta bir doğru parçasını yatayda veye dikeyde çizebiliriz. Yukarıda kırmızı doğru parçasına eşit uzunlukta olan siyah renkte iki doğru parçası çizilmiştir.

Çapraz Doğru Parçasına Eşit Uzunlukta Başka Doğru Parçalarını Çizme

KURAL: Çapraz olarak çizilmiş olan bir doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçaları çizerken, verilen doğru parçasının bir ucundan diğer ucuna yatayda ve dikeyde hareket ederek nasıl ulaştığımızı kullanırız. 

Aşağıdaki örnek üzerinde bunu daha kolay anlayacağınızı düşünmekteyiz. Bu sebeple örneği dikkatlice inceleyelim.

ÖRNEK: Aşağıda verilen kırmızı renkteki doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçaları çizelim.
Eşit Uzunlukta Doğru Parçaları Çizme
Yukarıda kırmızı renkte çizilmiş olan doğru parçasına eşit uzunlukta doğru parçası çizerken önce doğru parçasının bir ucundan diğerine yatay ve dikey doğrultuda nasıl gittiğimizi bulduk. Kırmızı renkteki doğru parçasının alt ucundan 4 birim sağa ve 6 birim yukarı giderek üstteki ucuna ulaşılmaktadır. Öyle ise bu doğru parçasına eşit uzunlukta başka doğru parçaları çizerken önce bir nokta işaretleriz, daha sonra bu noktadan 4 birim sağa 6 birim yukarı veya 4 birim sola 6 birim yukarı giderek başka bir nokta işaretleriz, sonra iki noktayı birleştiririz.
Eşit Uzunlukta Doğru Parçaları Çizme
Yukarıdaki resimde verilen doğru parçaları da kırmızı renkli doğru parçasına eşit uzunluktadırlar. Bu doğru parçaları çizilirken bir nokta işaretlenmiş, noktadan 6 birim sağa 4 birim yukarı veya 6 birim sola 4 birim yukarı gidilerek başka bir nokta işaretlenmiş ve iki nokta birleştirilmiştir.

NOT: Eğer verilen doğru parçasının bir ucundan diğerine 4 birim sağa ve 6 birim yukarı şeklinde ulaşmış isek ve bu doğru parçasına eşit uzunlukta doğru parçaları çizmek istiyorsak, çizeceğimiz doğru parçalarında bir ucundan diğerine giderken 4 birim ve 6 birim sayılarını kullanmalıyız. Bunlardan farklı sayı kullanamayız. Sağa veya sola 4 birim gidiyorsak yukarı veya aşağı yönde 6 birim gitmeliyiz. Yada sağa veya sola 6 birim gidiyorsak yukarı veya aşağı yönde 4 birim gitmeliyiz.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz