Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler bölme işleminde kalanı yorumlama konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Bölme İşleminde Kalanı Yorumlama Konu Anlatımı

Bu yazımızda bölme işlemi yapmamız gereken problemlerde kalanı yorumlama üzerinde duracağız. Bazı bölme işlemlerinde kalan önemli değilken, bazı bölme işlemlerinde ise kalan önemlidir. 

Aşağıdaki örnekler üzerinde hangi durumda kalanı ihmal edebileceğimizi ve hangi durumda kalanı dikkate almamız gerektiğini anlatacağız. Örnekleri dikkatlice inceleyelim.

NOT: Aşağıdaki iki örnekte de verilen sayılar aynıdır. Örneklerden ilkinde kalan önemli iken, ikinci örnekte ise kalan önemli değildir. Kalanın önemli olup olmaması tamamen soru metni ile ilgilidir. Bu sebeple soru metni iyi okunup, anlaşılmalıdır.
Kalanın önemli olup olmadığına, soruyu iyi anlayıp sizin karar vermeniz gerekmektedir.

ÖRNEK: Bir okulda bulunan 1000 öğrencinin tamamı otobüsler ile kampa götürülecektir. Otobüslerin her biri en fazla 45 kişi alabildiğine göre, öğrencilerin tamamının kampa götürülebilmesi için en az kaç otobüs gereklidir?

ÇÖZÜM: Cevabı bulmak için öğrenci sayısını otobüsün alabildiği kişi sayısına bölmemiz gerekmektedir.

Bu bölme işlemini yaptığımızda bölüm 22 ve kalan 10 çıkar. 22 tane otobüs ile öğrencilerin tamamına yakınını kampa götüre bilmekteyiz; fakat 10 öğrenci dışarıda kalmakta, kampa öğrencilerin tamamı götürüleceği için bu 10 öğrenciyi dışarıda bırakamayız. Dolayısı ile bu 10 öğrenci için de 1 tane otobüse ihtiyacımız var. Toplamda en az 22 + 1 = 23 tane otobüs gerekmektedir.

Yukarıdaki soruda şu şekilde yorum yaptık; öğrencilerin tamamı kampa götürüleceği için kalan 10 öğrenci dışarıda bırakılamaz ve onlar içinde 1 tane daha otobüs gerekir. Yani öğrencilerin tamamı götürülecek dediği için, bu bölmedeki kalan önemlidir, dikkate almamız gerekmektedir, ihmal edemeyiz.

ÖRNEK: Çiftçi Ali bey bahçesinden topladığı 1000 tane elmayı her biri 45 tane elma alan kasalara, her biri tam dolacak ve içlerinde eşit miktarda elma olacak şekilde koyup, bu kasaları pazara satmaya götürecektir. Buna göre Ali bey pazara kaç kasa elma götürebilir?

ÇÖZÜM: Cevabı bulmak için elma sayısını kasanın alabildiği miktara bölmemiz gerekir.

Bölme işlemi yukarıdaki gibi yapılır. İçerisinde 45 tane elma bulunan 22 elma kasası elde edilir. 10 tane elma ise dışarıda kalır. Kasalar tam dolacak ve içlerinde eşit miktarda elma olacak dediği için, kalan 10 elmayı kasalara paylaşamayız. Çünkü paylaştırır isek her kasaya eşit sayıda elma düşmeyecektir, soruda istenen şart sağlanamayacaktır. Bu sebeple kalan 10 elma ihmal edilmelidir. Cevap 22 olacaktır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz