Birim Kesirleri Sıralama Konu Anlatımı

Değerli 5.sınıf öğrencileri birim kesirleri sıralama konu anlatımı yazımıza hoş geldiniz. Konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Birim Kesirleri Sıralama Konu Anlatımı

Hatırlayacağınız üzere payı bir (1) olan kesirlere birim kesir denirdi. Birim kesirler sıralanırken paydalarına göre sıralanır. Paydası küçük olan birim kesir daha büyüktür. Aşağıdaki çözümlü örnekler üzerinde birim kesirlerin nasıl sıralandıklarını inceleyelim. [mathjax]

ÖRNEK: $$\frac15,\;\frac13,\;\frac1{10},\;\frac18,\;\frac12$$ birim kesirlerini büyükten küçüğe doğru sıralayalım.
ÇÖZÜM: Birim kesirlerde paydası küçük olan birim kesir diğer birim kesirlerden daha büyük olmaktaydı. Dolayısıyla paydası küçük olandan paydası büyük olana doğru birim kesirlerimizi sıraladığımızda, birim kesirlerimiz büyükten küçüğe doğru sıralanmış olacaktır.
$$\frac12>\frac13>\frac15>\frac18>\frac1{10}$$

Bu sıralamanın mantığı da şu şekildedir: hepsinin 1 tane ekmeği paylaştıklarını düşünelim, paydası 2 olan birim kesir de 1 ekmek 2 kişi tarafından eşit paylaşılmakta iken, paydası 3 olan birim kesirde 1 ekmek 3 kişi tarafından eşit paylaşılmaktadır. Paydası 10 olan birim kesirde ise 1 ekmek 10 kişi tarafından eşit paylaşılmaktadır.
1 ekmek ne kadar çok kişi tarafından paylaşılırsa her birine o kadar az miktar düşeceğinden payda büyüdükçe birim kesrin değeri küçülür, payda küçüldükçe de birim kesrin değeri artar.

Yada şöyle de düşünebiliriz, her durumda paylar 1 olduğundan hepsi 1 tane dilim yemektedir. Kimin dilimi daha büyük ise o daha fazla yemiş olacaktır. Dilimlerin büyüklüklerini belirleyen şey ise ekmeklerin kaç dilime bölündüğüdür. Yani paydasına bağlıdır. Paydası büyük olan daha fazla dilime ayrıldığı için, dilimleri daha küçük olacaktır.

ÖRNEK: $$\frac12,\;\frac13,\;\frac1{14},\;\frac15,\;\frac16$$ birim kesirleri arasında en büyük ve en küçük olanını belirleyelim.
ÇÖZÜM: Verilen birim kesirlerden paydası 6 olan en küçük, paydası 2 olan ise en büyük olandır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz