5.Sınıf Açı ve Açı Çeşitleri Konu Anlatımı

5.Sınıf Açı ve Açı Çeşitleri Konu Anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Açı ve Açı Çeşitleri Konu Anlatımı

Yazımızda, açının iç ve dış bölgesinin neresi olduğunu ve açı çeşitlerinin neler olduğunu öğreneceğiz. Açı ile ilgili 6.sınıfta, 7.sınıfta ve 8.sınıfta da yeni bilgiler öğreneceğiz. Hepinize başarılar dileriz.

Açı

» Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının arasındaki açıklığa açı denir. 

aci» Yandaki resimde başlangıç noktaları aynı olan BA ışını ile BC ışını arasında bir açıklık yani açı oluşmuştur. Açı bu iki ışının başladığı yerde yani B noktasının önünde oluşmuştur. Oluşan açının ismi üç farklı şekilde söylenebilir. Bu açıyı B açısı, ABC açısı veya CBA açısı diye isimlendirebiliriz. Açının kolları arasında kalan bölgeye açının iç bölgesi, kollarının dışında kalan bölgeye ise açının dış bölgesi denir. Açıların ölçüsü derece türünden söylenir.

Açı Çeşitleri

» Ölçüsü 0 derece ile 90 derece arasında olan açılara dar açı, ölçüsü tam 90 derece olan açılara dik açı, ölçüsü 90 dereceden büyük 180 dereceden küçük olan açılara geniş açı, ölçüsü tam 180 derece olan açılara doğru açı ve ölçüsü 360 dereceye eşit olan açılara tam açı denir.

ÖRNEK: Aşağıda ölçüsü verilen açıların karşısına çeşitlerini yazalım.
ÇÖZÜM:
1 derece = Dar açı
65 derece = Dar açı
89 derece = Dar açı
90 derece = Dik açı
91 derece = Geniş açı
100 derece = Geniş açı
150 derece = Geniş açı
179 derece = Geniş açı
180 derece = Doğru açı
360 derece = Tam açı

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir