5.Sınıf Doğal Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı

5.Sınıf doğal sayılarla toplama ve çıkarma işlemi konu anlatımı sayfasına hoş geldiniz. Değerli öğrenciler bu sayfada sizlere, en fazla beş basamaklı bir doğal sayı ile en fazla beş basamaklı başka bir doğal sayının toplama ve çıkarma işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağız. Yazımızı dikkatle incelemenizi tavsiye eder, başarılar dileriz.

5.Sınıf Doğal Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı 

Doğal Sayılarla Toplama İşlemi

Bir toplama işleminde toplamak için alt alta yazılan her bir sayıya toplanan, yapılan toplama işlemi sonucunda bulunan sayıya ise toplam denir.

KURAL 1:

Toplama işleminde sayıları toplarken elde olduğunda bu eldeyi toplama işleminin sağ tarafına yazabileceğimiz gibi, bir önündeki basamağın üzerine de yazabiliriz. Böylece bir öndeki basamaktaki sayıları toplarken eldeleri eklemeyi unutmamış oluruz.

KURAL 2:

Toplama işleminde toplananlardan herhangi biri ve toplam verilip diğer toplanan verilmezse; toplamdan verilen toplanan çıkarılarak diğer toplanan bulunabilir.

 

Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi

Doğal Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi

Bir çıkarma işleminde kendisinden başka bir sayı çıkarılan sayıya eksilen, eksilenden çıkarılan sayıya çıkan, çıkarma işlemi sonucunda bulunan sayıya da fark (sonuç,kalan) denir.

KURAL 3:Çıkarma işlemi yaparken komşuya gidip onluk aldığımızda komşuda bulunan sayının üzerini çizip kalanı üzerine yazarsak işlemimizin sonucunun doğru çıkma ihtimali yükselir. Bu sebeple bu yöntemi uygulamaya çalışmalıyız.

KURAL 4:Doğal Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemiBir çıkarma işleminde eksilen sayı ile fark verilmiş çıkan sayı verilmemiş ise, çıkan sayıyı bulmak için eksilen sayıdan farkı çıkarırız. Bulduğumuz sonuç çıkan sayı olur. 

KURAL 5:Doğal Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemiBir çıkarma işleminde çıkan sayı ve fark verilip eksilen sayı verilmemişse, eksilen sayıyı bulmak için fark ile çıkan sayıyı toplamamız gerekir. Yaptığımız toplama işlemi sonucunda bulduğumuz sayı eksilen sayıdır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz