Bir Doğruya Dikme Çizme Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler bir doğruya dikme çizme konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Bir Doğruya Dikme Çizme Konu Anlatımı

Bir doğruyu dik açı ile kesen başka doğru veya doğru parçasına dikme denir.

Bu yazımızda bir doğruya üzerindeki bir noktadan veya dışındaki bir noktadan nasıl dikme çizileceğini anlatacağız.

Dikme çizmenin iki farklı yöntemi vardır. Birincisi gönye yardımı ile dikme çizmektir. İkincisi ise kareli veya noktalı kağıdın özellikleri yardımı ile dikme çizmektir. 

KURAL: Gönye dik üçgen biçimindeki cetvelin ismidir. Gönye yardımı ile dikme çizerken; gönyenin birbirine dik olan kenarlarından biri doğru ile çakışacak (üst üste gelecek) şekilde yerleştirilir, diğer kenarı yardımı ile bir doğru parçası çizilir. Sonuç olarak verilen doğruya dikme çizilmiş olur.

Dikme ÇizmeYukarıdaki şekilde bir doğruya üzerindeki bir noktadan (A noktası) gönye yardımı ile dikme çizilmiştir. Yukarıda dikme kırmızı renkli ışındır.

Yukarıdaki şekilde k doğrusuna dışındaki B noktasından gönye yardımı ile dikme çizilmiştir. Yukarıda dikme kırmızı renkli doğru parçasıdır.

KURAL: Noktalı veya kareli kağıt üzerindeki bir doğruya dikme çizilirken; bu kağıtların özellikleri yardımı ile verilen doğruyu 90 derece ile kesen doğru veya doğru parçası çizilir.

Yukarıdaki resimde verilen siyah renkteki doğrulara kareli kağıdın özelliği yardımı ile kırmızı renkteki dikmeler çizilmiştir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz