Belirlenen Bir Alanı Tahmin Etme

Sevgili öğrenciler belirlenen bir alanı tahmin etme konu anlatımı yazımıza hoş geldiniz. Konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatle incelemenizi önerir ve hepinize başarılar dileriz.

Belirlenen Bir Alanı Tahmin Etme Konu Anlatımı

Bu yazımızda belirlenen bir alanın santimetre kare ve metre kare birimleri yardımı ile nasıl  tahmin edileceğini öğreneceğiz. Öncelikle santimetre kare ve metre kare birimlerini hatırlayalım.

Bir kenarının uzunluğu 1 santimetre olan karenin alanı 1 santimetre kare ve bir kenarının uzunluğu 1 metre olan karenin alanı da 1 metre karedir.

Yukarıdaki şekilde verilen kenar uzunlukları 1 santimetre olan karenin alanı 1 santimetre kareye eşittir.
Aynı şekilde karenin kenar uzunlukları 1 metre olsa idi alanı 1 metre kare olacaktı.

Defterimizi silerken kullandığımız silgilerin yüzey alanları, ders defterlerimizin yüzey alanları santimetre kare birimi ile hesaplanabilir iken, mutfak masamızın yüzey alanı, odalarımızın yüzey alanı metre kare birimi ile hesaplanabilir.

ÖRNEK: Aşağıdaki verilen bölgenin alanını santimetre kare birimi cinsinden tahmin edelim.

ÇÖZÜM: Yukarıdaki dikdörtgenin alanını tahmin ederken dikdörtgeni aşağıdaki gibi 1 santimetre karelik bölgelere zihnimizden veya şekil üzerinde ayırırız.
Belirlenen Bir Alanı Tahmin EtmeDikdörtgeni 1 santimetre karelik 6 tane bölgeye ayırabildik. Dolayısı ile bu dikdörtgenin alanı tahminen 6 santimetre kare olur.

ÖRNEK: Aşağıda verilen bölgenin alanını santimetre kare birimi yardımı ile tahmin edelim.

ÇÖZÜM: Verilen bölgenin içerisini 1 santimetre karelik bölgelere bölelim ve tahminimizi buna göre yapalım.
Belirlenen Bir Alanı Tahmin Etme
Belirlenen Bir Alanı Tahmin EtmeVerilen bölgeyi 1 santimetre karelik 7 tane bölgeye ayırabildiğimiz için bu bölgenin alanı da tahminen 7 cm² olur.

ÖRNEK: Okulumuzun bahçesi dikdörtgen şeklindedir. Bu bahçenin kısa kenarının bir ucundan diğerine büyük büyük attığım 20 adım, uzun kenarının bir ucundan diğerine de yine büyük büyük attığım 30 adım ile gitmekteyim. Bu bilgileri veren Ali’nin okul bahçesinin alanı yaklaşık ne kadardır?

ÇÖZÜM: Okulun bahçesinin alanını ölçmeye en uygun olan birim metre kare birimidir. Ali’nin 1 adımının uzunluğunu yaklaşık 1 metre olarak kabul edebiliriz. Dikdörtgenin alanı kısa kenarı ile uzun kenarı çarpılarak bulunurdu.
Öyle ise bu bahçenin alanı tahminen 20 x 30 = 600 m² olur.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz