5.Sınıf Sayı ve Şekil Örüntüleri Konu Anlatımı

Şekil örüntülerini günlük hayatımızda çevremizdeki mimari yapılarda görebilmekteyiz. Aynı şekilde sayı örüntüleri de yine sıkça karşılaştığımız bir örüntüdür. 5.Sınıf sayı ve şekil örüntüleri konu anlatımı sayfasını bu konuyu iyi anlayabilmeniz için hazırladık. Başarılar dileriz.

5.Sınıf Sayı ve Şekil Örüntüleri Konu Anlatımı

Belirli bir kurala göre ilerleyen, aralarında mantıksal bir ilişki bulunan sayılara Sayı Örüntüsü, şekillere de Şekil Örüntüsü denir.

ÖRNEK: Ali ilk gün 40 sayfa daha sonraki beş gün ise 10 ar sayfa kitap okumuştur. Buna göre Ali toplam kaç sayfa kitap okumuştur?
ÇÖZÜM: Ali’nin okuduğu sayfaları yazıp toplayalım.
40 + 10 + 10 + 10 + 10 + 10 = 90 sayfa kitap okumuştur.

ÖRNEK: 1, 4, 7, 10 şeklinde devam eden sayı örüntüsünün sonraki üç adımını da siz oluşturunuz.
ÇÖZÜM: Bir sayı örüntüsünü devam ettirebilmemiz için örüntüde bulunan sayılar arasındaki kuralı anlamamız gerekir.
1, 4, 7, 10 sayı örüntüsünde sayılar üçer üçer artmaktadır. Dolayısı ile örüntüde ki diğer sayılarda üçer üçer artarak devam etmelidir. Öyle ise; 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, …  şeklinde örüntü sonsuza kadar gider. Örüntü sonsuza kadar devam eder; fakat bize sonraki üç adımı sorduğu için, bu adımlar 13, 16, 19 dur.

ÖRNEK: Aşağıdaki şekil örüntüsünün bir sonraki adımında kaç tane üçgen bulunur.
Sayı ve Şekil Örüntüleri Konu AnlatımıÇÖZÜM: Şekil örüntülerinin devam ettirebilmemiz için şekiller arasındaki sayısal ilişkileri anlamamız gerekir. Yandaki örüntünün ilk adımı 1 tane üçgen ile başlamış ve ilerleyen her adımda şekle 1 üçgen daha eklenmiştir. Dolayısıyla bir sonraki adımda şekle bir tane daha üçgen eklenecektir ve toplam 4 tane üçgen bulunacaktır. Cevap 4 tür.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz