Doğal Sayıların Bölükleri, Basamakları ve Basamak Değerleri

0
481

5.Sınıfta işleyeceğimiz bu konuda doğal sayıların bölükleri, basamakları ve basamak değerleri nasıl bulunur, nasıl isimlendirilir bunları öğreneceğiz. Dikkatlice anlatımı inceleyiniz.

Doğal Sayıların Bölükleri, Basamakları ve Basamak Değerleri Konu Anlatımı

Bölük

Doğal sayıların yazılışını ve okunuşunu kolaylaştırmak için sayılar sağdan sola doğru üçerli gruplara ayrılır, bu grupların her birine bölük adı verilir. Örneğin birler bölüğü, binler bölüğü, milyonlar bölüğü gibi. Sağdan sola doğru ilk üç rakamın oluşturduğu bölüğe birler bölüğü, sonraki üç rakamın oluşturduğu bölüğe binler bölüğü ve sona kalan rakamların oluşturduğu bölüğe de milyonlar bölüğü denir.

Basamak

Bir sayıda rakamların bulunduğu yerlere basamak adı verilir. Her bölükteki rakamların sağdan sola doğru birlik, onluk ve yüzlük kısmı dikkate alınıp sonuna bölük adı eklenerek okunmasıyla basamak isimleri elde edilir.

Basamak Değeri

Rakamların basamak değerleri bulundukları basamağın değeri ile çarpılması sonucu elde edilir. Aynı rakamlar farklı basamaklarda bulunurlarsa farklı basamak değerleri alırlar; çünkü basamakların değerleri birbirinden farklıdır.
Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here