Birim Kesirleri Sıralama Konu Anlatımı

0
60

Birim kesirleri sıralama konu anlatımı aşağıda yer almaktadır. Dikkatlice okuyup incelemenizi öneririz. Başarılar dileriz.

Birim Kesirleri Sıralama Konu Anlatımı

Hatırlayacağınız üzere payı bir (1) olan kesirlere birim kesir denirdi. Birim kesirler sıralanırken paydalarına göre sıralanır. Paydası küçük olan birim kesir daha büyüktür. Örnek üzerinde inceleyelim. 

ÖRNEK: $$\frac15,\;\frac13,\;\frac1{10},\;\frac18,\;\frac12$$ birim kesirlerini büyükten küçüğe doğru sıralayalım.
ÇÖZÜM: Birim kesirlerde paydası küçük olan birim kesir diğer birim kesirlerden büyük olmaktaydı. Dolayısıyla paydası küçük olandan paydası büyük olana doğru birim kesirlerimizi sıraladığımızda, birim kesirlerimiz büyükten küçüğe doğru sıralanmış olacaktır.
$$\frac12>\frac13>\frac15>\frac18>\frac1{10}$$

Bu sıralamanın mantığı da şu şekildedir: tüm kesirlerin payı 1 olduğundan hepsinin 1 tane ekmeği paylaştığını düşünelim. Paydası 2 olan birim kesir de 1 ekmek 2 kişi tarafından eşit paylaşılmakta iken, paydası 3 olan birim kesirde 1 ekmek 3 kişi tarafından eşit paylaşılmaktadır. Paydası 10 olan birim kesirde de 1 ekmek 10 kişi tarafından eşit paylaşılmaktadır.
1 ekmek ne kadar çok kişi tarafından paylaşılırsa her birine o kadar az miktar düşeceğinden payda büyüdükçe birim kesrin değeri küçülür, payda küçüldükçe de birim kesrin değeri artar.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here