7.Sınıf Tam Sayılarda Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı

0
13250

7.Sınıf tam sayılarda çıkarma işlemi konu anlatımı. Tam Sayılarda Çıkarma İşlemini doğru bir şekilde yapabilmemiz için tam sayılarda toplama işlemini iyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü çıkarma işlemini toplama işlemine çevirerek yapacağız.

7.Sınıf Tam Sayılarda Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı

cikarmayontemi» Çıkarma işlemini toplama işlemine çevirirken ilk sayıyı aynen yazacağız, çıkarma işaretini toplama işaretine çevireceğiz, ikinci sayının zıt işaretlisini yazacağız.
» Yandaki örnekte (-3)-(-17) işlemi yapılırken ilk sayı olan (-3) aynen yazılmış, çıkarma sembolü toplama sembolüne dönmüş ve ikinci sayının yani (-17)’nin zıt işaretlisi olan (+17) yazılmıştır. Bundan sonrası ise artık toplama işlemidir. Toplama işleminde negatif sayılar borcu, pozitif sayılar sahip olduğumuz parayı göstermekteydi. Dolayısıyla 17 liramız varken 3 lirada borcumuz var. Borcumuzu ödediğimizde cebimizde 14 lira paramız kalacaktır.

cikarmaornekleri» Yandaki resimde çıkarma işlemleri toplama işlemine çevrilerek sonuç bulunmuştur. Konuyu iyi anlamak için resimdeki örnekleri iyi incelemenizi öneririz.

 

 

Öğrendiklerimizi Pekiştirelim:
(-10)-(-10)=?
(-25)-(-5)=?
(+40)-(-40)=?
(-100)-(+100)=?
0-(-35)=?
1-(-1)=?
-80-5=?

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here