Yamuğun Alanı Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler yamuğun alanı konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almaktadır. Hepinize başarılar dileriz.[mathjax]

Yamuğun Alanı Konu Anlatımı

Değerli öğrenciler yamuğun alan formülü paralelkenarın alan formülü yardımı ile bulunur. Aşağıda önce formülün elde edilişini, daha sonra da bu formülün uygulanışını anlatacağız.

Yamuk karşılıklı kenar çiftinden en az biri birbirine paralel olan dörtgene denirdi. Yukarıda bir yamuğun yüksekliği, üst tabanı ve alt tabanı gösterilmiştir.

Yukarıdaki yamuğun aynısını bu yamuğun yanına 180 derece çevirerek birleştirirsek, aşağıdaki şekil elde edilir. Bu şekil görüldüğü üzere bir paralelkenardır.

Elde edilen paralelkenarın alanı yükseklik ile yüksekliğin indiği kenar uzunluğu çarpılarak bulunurdu. Paralelkenarın yüksekliği h, yüksekliğin indiği kenarının uzunluğu ise alt taban + üst tabandır.

Öyle ise bu paralelkenarın alanı = h . ( alt taban + üst taban ) olur. Bu alan birbirinin aynısı olan iki tane yamuktan oluştuğu için; bu alanı 2’ye böldüğümüzde yamuğun alan formülünü buluruz.

Yamuğun Alan Formülü = $$\frac{h.(alt\;taban+üst\;taban)}2$$ olur.

Herhangi bir yamuğun alanını hesaplamak için; alt tabanı ile üst tabanının uzunluğunu toplayıp, bulduğumuz sonucu yamuğun yüksekliği ile çarptıktan sonra 2’ye bölmemiz gerekmektedir.

ÖRNEK: Yüksekliği 5 cm, alt tabanı 4 cm ve üst tabanı 6 cm olan yamuğun alanını birlikte hesaplayalım.
ÇÖZÜM: Yamuğun alan formülünü yazıp, verilenleri yerine yerleştirelim.
Yamuğun alanı = $$\frac{h.(alt\;taban+üst\;taban)}2=\frac{5.(4+6)}2=\frac{5.10}2=\frac{50}2=25$$ cm² bulunur.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz