Rasyonel Sayıların Sayı Doğrusunda Gösterimi Konu Anlatımı

Rasyonel sayıların sayı doğrusunda gösterimi konu anlatımı sayfasına hoş geldiniz. Bu yazımızda rasyonel sayıları sayı doğrusu üzerinde nasıl göstereceğimizi ve bunu yaparken hangi stratejilerden yararlanabileceğimizi anlatmaya çalıştık. Yazımızı dikkatle okumanızı, incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.[mathjax]

Rasyonel Sayıların Sayı Doğrusunda Gösterimi Konu Anlatımı

Rasyonel sayıları sayı doğrusu üzerinde gösterirken kesirleri sayı doğrusu üzerinde göstermek için kullanmış olduğumuz yöntemlerden yararlanabiliriz.
Aşağıda madde madde hangi yöntem ve stratejilerden yararlanabileceğimizi anlattık. İnceleyelim:

» Pozitif rasyonel sayılar sayı doğrusu üzerinde sıfırın sağ tarafında, negatif rasyonel sayılar ise sıfırın sol tarafında yer alır.

» Payı paydasından küçük olan pozitif rasyonel sayılar sayı doğrusu üzerinde 0 ile 1 arasında, payı paydasından küçük olan negatif rasyonel sayılar ise 0 ile -1 arasında yer alır.» Payı paydasına eşit veya paydasından daha büyük olan pozitif rasyonel sayılar sayı doğrusu üzerinde 1 ve 1’in sağ tarafında, payı paydasına eşit veya paydasından daha büyük olan negatif rasyonel sayılar ise sayı doğrusu üzerinde -1 ve -1’in sol tarafında yer alır.» Tam kısmı bulunan pozitif rasyonel sayılar tam kısmında yazan sayı ile bu sayının sağ tarafında bulunan ilk tam sayı arasında yer alırken, tam kısmı bulunan negatif rasyonel sayılar tam kısmında yazan sayı ile bu sayının sol kısmında bulunan ilk tam sayı arasında yer alır.

NOT: Payı paydasına eşit veya büyük olan rasyonel sayılar ile tam kısmı bulunan rasyonel sayılar birbirine dönüştürülebildiğinden, bu sayıları istediğimiz şekilde dönüştürüp sayı doğrusunda gösterebiliriz. Yani $$\frac75$$ rasyonel sayısını ister bu haline göre ister $$\frac75=1\frac25$$ haline göre sayı doğrusu üzerinde gösterebiliriz. Seçim bize kalmıştır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz