Paralel Doğruların Kesenle Yaptığı Açılar

Sevgili öğrenciler paralel doğruların kesenle yaptığı açılar konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı aşağıda yer almakta olup hepinize başarılar dileriz.

Paralel Doğruların Kesenle Yaptığı Açılar Konu Anlatımı

Paralel iki doğru üçüncü bir doğru ile kesildiğinde (kesen) 8 tane farklı açı oluşur.
Yukarıda birbirine paralel olan a ile b doğrularının c doğrusu tarafından kesilmesi sonucu oluşan açılar numaralandırılmıştır.

  • Yukarıdaki açılardan aynı yöne bakan açılara yöndeş açılar denir. 1 ile 5, 2 ile 6, 3 ile 7 ve 4 ile 8 numaralı açılar yöndeş açılardır.
  • Yukarıdaki açılardan paralel doğruların arasında bulunan açılara iç açılar denir. 3,4,5 ve 6 numaralı açılar iç açılardır.
  • Yukarıdaki şekilde iç açılardan ters yönlere bakan 3 ile 6 ve 4 ile 5 numaralı açılara ise iç ters açılar denir.
  • Yukarıdaki açılardan paralel doğruların dış taraflarında bulunan açılara dış açılar denir. 1,2,7 ve 8 numaralı açılar dış açılardır.
  • Yukarıdaki şekilde dış açılardan ters yönlere bakan 1 ile 8 ve 2 ile 7 numaralı açılara ise dış ters açılar denir.

NOT: Paralel iki doğru bir kesen ile kesildiğinde oluşan yöndeş açıların ölçüleri birbirine, iç ters açıların ölçüleri birbirine ve dış ters açıların ölçüleri birbirine eşit olur.

Paralel doğruların kesen ile oluşturduğu açıları bulabilmek için kullanabileceğimiz bir kaç özel kural vardır. Bunlar;

“U” Kuralı

U harfine benzeyen bir şekilde eğer U’nun kolları paralel ise U’nun içerisinde oluşan iki açının toplamı 180 derece olur. 

“Z” Kuralı

“Z” harfine benzeyen bir şekilde eğer Z’nin kolları paralel ise Z’nin içerisinde oluşan iki açının ölçüsü birbirine eşit olur. Aslında bu açılar iç ters açılardır. Eşit olmaları da iç terslikten dolayıdır. Ama akılda kalması açısından bazı kitaplarda Z kuralı diye de geçer.

“M” Kuralı

“M” harfine benzeyen bir şekilde eğer M’nin kolları paralel ise dışa bakan açıların toplamı içe bakan açıların toplamına eşit olur. M harfinde dışa bakan 1 tane, içe bakan 2 tane açı olduğundan dışa bakan açı içe bakan iki açının toplamına eşit olacaktır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here