6.Sınıf Alan Ölçme Birimleri Konu Anlatımı

6.Sınıf alan ölçme birimleri konu anlatımı, alan ölçme birimleri 6.sınıfta ilk kez işleyecek olduğumuz bir konudur. Ancak alan ölçme birimleri günlük hayatta çok fazla yerde karşımıza çıkar. Bu sebeple bu konunun iyi anlaşılması günlük hayatta da işlerimizi kolaylaştıracaktır.

Alan Ölçme Birimleri Konu Anlatımı

Uzunluk ölçme birimlerinin sonuna “kare” eki getirilerek alan ölçme birimleri elde edilir.
Alan ölçme birimlerinin isimleri büyükten küçüğe doğru; kilometrekare, hektometrekare, dekametrekare, metrekare, desimetrekare, santimetrekare, milimetrekare‘ dir.

Alan ölçme birimlerini sembolle büyükten küçüğe doğru km², hm², dam², m², dm², cm², mm² şeklinde gösteririz.Alan Ölçme BirimleriAlan ölçme birimlerini birbirine çevrilirken; büyük olan birimi küçük olan birime çevirirken çarpma, küçük olan birimi büyük olan birime çevirirken bölme işlemi yapılır. Birimler birbirine çevirilirken merdivendeki her basamak için 100 sayısı ile işlem yapılır. Yani bir birimi 1 basamak üzerinde bulunan birime çevirirken 100 ‘e bölmemiz, 1 basamak altındaki birime çevirirken 100 ile çarpmamız gerekmektedir.

1 km² = 100 hm² = 10000 dam² = 1000000 m² dir.
1 m² = 0,01 dam² = 0,0001 hm² = 0,000001 km² dir.
1 m² = 100 dm² = 10000 cm² = 1000000 mm² dir.
1 mm² = 0,01 cm² = 0,0001 dm² = 0,000001 m² dir.

NOT: Bir nesnenin alanını hesaplarken kenar uzunluklarını hangi uzunluk birimi ile ölçmek mümkünse alan birimi o olacaktır. Örneğin; silgimizin yüzeyinin alanını bulurken önce kenar uzunluklarını bulmalıyız. Silgimizin kenarları çok kısa olduğundan kenarlarını metre ile ölçemeyiz. Silginin kenarlarını cm ile ölçebiliriz. Silgimizin kenarlarını cm ile ölçtüğümüzden silginin alanı cm² olacaktır.

ÖRNEK: Aşağıdaki nesnelerin alanlarını hangi alan birimi ile söylemeliyiz beraber bulalım.
ÇÖZÜM:
Serçe tırnağımızın alanı ⇒ mm²
Defterimizin kapağının alanı ⇒ cm²
Sıramızın yüzeyinin alanı ⇒ cm²
Sınıfımızın alanı ⇒ m²
Odamızın alanı ⇒ m²
Evimizin alanı ⇒ m²
Bahçemizin alanı ⇒ m²
Bir ilin alanı ⇒ km²
Trabzon’un alanı ⇒ km²
Konya ovasının alanı ⇒ km²
Türkiye’nin alanı(Türkiye’nin yüz ölçümü) ⇒ km²

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz