7.Sınıf Oran Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler 7.sınıf oran konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir ve başarılar dileriz.[mathjax]

7.Sınıf Oran Konu Anlatımı

Değerli öğrenciler 6.sınıfta oran konusunu işlemiştiniz. Bu sene 7.sınıfta ise 6.sınıfta çözdüklerimizden daha farklı örnekler çözeceğiz. 
Hatırlayacağınız üzere oran iki çokluğun birbirine bölünerek karşılaştırılması idi. 
a’nın b’ye oranı a:b, a/b veya $$\frac ab$$ biçimlerinden herhangi biri ile gösterilirdi.Yukarıdaki oran gösterimlerinden genellikle $$\frac ab$$ biçimi kullanılır.

Aşağıdaki örnekler üzerinde 7.sınıf oran konusunu öğrenelim.

ÖRNEK: Bir sınıftaki kızların sayısının erkeklerin sayısına oranı $$\frac34$$ olduğuna göre aşağıdaki soruları cevaplayalım.

a) Bu sınıfta 21 kız öğrenci varsa kaç erkek öğrenci vardır?
ÇÖZÜM:
$$\frac KE=\frac34=\frac{21}?$$ şeklinde yazılır. Pay 3 iken 21 olduğuna före kesrin 7 ile genişletilmiş olması (çarpılmış olması) gerekir. Öyleyse kesrin paydasını da 7 ile çarparsak 4.7=28 bulunur ki buda erkeklerin sayısı olur. Yani eğer sınıfta 21 kız öğrenci varsa 28 tane de erkek öğrenci vardır.

b) Bu sınıfın mevcudu 50 ile 60 arasında olduğuna göre sınıfın mevcudu kaçtır?
ÇÖZÜM: 
$$\frac KE=\frac34=\frac68=\frac9{12}=\frac{12}{16}=…$$ şeklinde devam eder. Sınıfın mevcudu kız öğrencilerin sayısı ile erkek öğrencilerin sayısının toplamına eşittir. İlk durumda 3 kız, 4 erkek öğrenci olduğunu düşünürsek sınıfın mevcudu 3+4=7 kişi olur. İkinci durumda 6 kız, 8 erkek öğrenci olduğunu düşünürsek, sınıfın mevcudu 6+8=14 kişi olacaktır. Görüldüğü üzere sınıfın mevcudu 7, 14 gibi 7’nin katları olan sayılar olmaktadır. Sınıfın mevcudu 50 ile 60 arasında olduğuna göre 50 ile 60 arasındaki sayılardan 7’nin katı olan sayı sınıfın mevcudu olabilir. Buda 56 sayısıdır. Sınıfımızın mevcudu 56’dır.

c) Sınıfın mevcudu 35 ise, bu sınıfta kaç kız kaç erkek öğrenci vardır?
ÇÖZÜM:
Kızların sayısının erkeklerin sayısına oranı $$\frac KE=\frac34$$ olduğundan bu sınıfın mevcudu 3+4=7 veya 7’nin katı olan herhangi bir sayı olmalıydı. Sınıfın mevcudu 35 olduğuna göre (7’nin 5 katı), bu sınıftaki kızların ve erkeklerin sayısı da şu şekilde olmalıdır:

$$\frac KE=\frac{3\times5}{4\times5}=\frac{15}{20}$$ yani sınıfta 15 kız, 20 erkek öğrenci bulunur.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz