5.Sınıf Araştırma Soruları Oluşturma Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler 5.sınıf araştırma soruları oluşturma konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almakta olup, hepinize başarılar dileriz.

5.Sınıf Araştırma Soruları Oluşturma Konu Anlatımı

Araştırma: Belli bir konuda herhangi bir grubun görüşünün ne olduğunu belirlemek için yapılan çalışmalara araştırma denir.
Veri: Belli bir amaç doğrultusunda toplanan bilgiye veri denir.
Araştırma sorusu: Veri (bilgi) elde etmek için bir gruba sorulan, kişiden kişiye farklı cevapları olabilen sorulara araştırma sorusu denir.
Örneklem: Belli bir konuda araştırma yapmak için, araştırma sorusunun sorulacağı gruba örneklem denir.

Her hangi bir konuda araştırma yaparken önce veriler toplanır, sonra toplanan veriler düzenlenir, en son da düzenlenen veriler üzerinde yorumlar yapılır.

Verileri toplama aşamasında; araştırma sorusu belirlenir, uygun örneklem seçilir, veriler toplanır.
Verilerin düzenlenmesi aşamasında, toplanan veriler tablo ve grafiğe aktarılır. Bu aşama da tablo olarak çetele ve sıklık tablosu, grafik olarak da sütun grafiği kullanılır.
Verilerin yorumlanması aşamasında, düzenlenen verilere bakarak yorumlarda bulunulur.

Araştırma Sorusu Nasıl Olmalıdır?

Her soru cümlesi bir araştırma sorusu değildir. Bir sorunun araştırma sorusu olabilmesi için cevabının tek olmaması, sorulan kişiler tarafından farklı farklı cevaplar verilebilir nitelikte olması gerekir.

Örneğin; “Ülkemizin 2019 yılındaki nüfusu kaçtı?” sorusunun cevabı tektir. Bu soruyu araştıran herkesin ulaşacağı sayı aynı sayıdır. Dolayısı ile bu soru bir araştırma sorusu değildir.
“Ülkemizde sevilen spor dalları nelerdir?” veya “Hangi spor dalını daha çok seversiniz?” tarzındaki sorular ise herkes tarafından farklı farklı cevaplanacağından, birden fazla cevabı olacağından bir araştırma sorusudur.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta araştırma sorusunun sorulacağı örneklemi doğru bir şekilde belirlemektir.
Örneğin; bulaşık deterjanları veya çamaşır deterjanları ile ilgili bir araştırma yaparken, insanların hangi tür deterjandan daha memnun olduğunu bulurken, araştırma sorusunun öğrencilere, erkeklere sorulması doğru olmaz. Bu araştırma sorusunu ev hanımlarına veya kadınlara sormak daha doğru olacaktır.
Benzer şekilde “Okulumuzun kantinini pahalı buluyor musunuz?” sorusunu da okulun öğrencilerine sormak, örneklemi okulun öğrencileri olarak belirlemek en doğrusu olacaktır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz