Sevgili öğrenciler üçgenin yardımcı elemanları konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımımız aşağıda yer almakta olup, hepinize başarılar dileriz.

Üçgenin Yardımcı Elemanları Konu Anlatımı

Üçgenin yardımcı elemanları Yükseklik, Açıortay, Kenarortay ve Kenar orta dikmedir. Güncellenen yeni programda 8.sınıfta kenar orta dikme konusu işlenmemektedir. 

1) Yükseklik

» Üçgenin herhangi bir köşesinden karşı kenara veya karşı kenarın uzantısına çizilen dik doğru parçasına yükseklik denir ve “h” harfi ile gösterilir. Yüksekliğin sembolü İngilizce de yükseklik anlamına gelen “Height” kelimesinden elde edilmiştir.
» Bir üçgende  üç farklı yükseklik çizilebilir.
» Bir üçgende yüksekliklerin kesiştiği noktaya üçgenin Diklik Merkezi denir.
» Bir üçgende a kenarına çizilen yükseklik sembolle ha  şeklinde gösterilir.Üçgenin Yardımcı Elemanları» Yukarıdaki gibi dar açılı üçgenlerde çizilen yükseklikler her zaman üçgenin iç bölgesinde olur.
» Dar açılı üçgenlerde diklik merkezi üçgenin iç bölgesinde bulunur.

yukseklik1

» Yandaki gibi geniş açılı üçgenlerde çizilen yüksekliklerden bir tanesi üçgenin iç bölgesinde, iki tanesi ise üçgenin dış bölgesinde bulunur.
» Geniş açılı üçgenlerde diklik merkezi üçgenin dış bölgesinde bulunur.

NOT: Dik açılı üçgenlerde üçgenin üç yüksekliğinden ikisi zaten çizilidir, dik kenarlar üçgenin aynı zamanda yüksekliğidir. Diğer yükseklik ise dik açının bulunduğu köşeden hipotenüse çizilir. Dik açılı bir üçgende diklik merkezi üçgenin üzerindedir, dik açının bulunduğu köşe üçgenin üç yüksekliğinin kesiştiği noktadır.

2) Açıortay

Üçgenin Yardımcı Elemanları

» Üçgenin herhangi bir köşesindeki açıyı iki eş parçaya bölen ışına o açının açıortayı denir.
» A köşesine ait açıortay sembolle nA şeklinde gösterilir.

3) Kenarortay

Üçgenin Yardımcı Elemanları» Bir üçgende bir kenarın orta noktasını karşısındaki köşeye birleştiren doğru parçasına kenarortay denir.
» a kenarına ait kenar ortay sembolle Va şeklinde gösterilir.
» Bir dik üçgende hipotenüse ait kenar ortay, hipotenüs uzunluğunun yarısına eşittir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir