Üç Boyutlu Cisimlerin İki Boyutlu Görünümleri

Sevgili öğrenciler üç boyutlu cisimlerin iki boyutlu görünümleri konu anlatımı yazımıza hoş geldiniz. Konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatle incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Üç Boyutlu Cisimlerin İki Boyutlu Görünümleri Konu Anlatımı

Bu yazımızda birim küplerle oluşturulan üç boyutlu bir cismin iki boyutlu görünümlerinin nasıl çizildiğini anlatacağız. Bu çizimler günlük hayatta özellikle mimari ve benzeri alanlarda kullanılan çizimlerdir.

Üç boyutlu hali verilen bir cismin iki boyutlu görünümü sadece tek bir yönden çizilmez. Cismin sağdan, soldan, arkadan, önden ve üstten görünümleri iki boyutlu şekilde çizilir. Yani iki boyutlu çizimlerde cisimlere yön olarak bu 5 taraftan (önden, arkadan, sağdan, soldan ve üstten) bakılıp görünümleri çizilir.

Cisimlerin önden iki boyutlu görünümleri ile arkadan iki boyutlu görünümleri, sağdan iki boyutlu görünümleri ile de soldan iki boyutlu görünümleri simetrik olurlar.

Aşağıda üç boyutlu hali verilen bir cismin değişik yönlerden iki boyutlu görünüşlerini çizelim.

ÖRNEK: 
Üç Boyutlu Cisimlerin İki Boyutlu GörünümleriYukarıda 3 boyutlu görünümü verilen cismin önden, arkadan, sağdan, soldan ve üstten iki boyutlu görünümlerini çizelim.

ÇÖZÜM: Cismin üzerinde yönleri belirtmek işimizi kolaylaştıracaktır. Yönler aşağıdaki şekilde gösterildiği gibidir.
Üç Boyutlu Cisimlerin İki Boyutlu Görünümleri
Yukarıdaki cismin belirtilen yönlerden 2 boyutlu görünümleri aşağıdaki şekildedir.
Üç Boyutlu Cisimlerin İki Boyutlu GörünümleriCisme önden, arkadan, sağdan ve soldan bakışlarda arka tarafları göremeyiz. Sadece yan yana kaç kare olduğunu ve üst üste kaç kare olduğunu görebiliriz. Çizimleri de buna göre yaparız.

Cisme üstten bakışta ise üst üste konulan küpleri algılayamayız. Yani yüksekliği algılayamayız. Örneğin bir uçaktan bakan kişi aşağıdaki insanları nokta şeklinde görür. Boyu uzun olan insanda boyu kısa olan insanda uçaktan bakan kişi tarafından nokta olarak görünür. Üstten (yukarıdan) bakışlarda yükseklik anlaşılamaz.

Bu görünümlerde önden ve arkadan görünüm birbirine göre simetrik, yine sağdan ve soldan görünüm birbirine göre simetriktir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir