Üç Basamaklı Sayıların Karesini Zihinden Bulma

Matematikte kullanabileceğimiz bazı pratik yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri bilmek bizlere hem öz güven hemde zamandan tasarruf sağlayacaktır. Üç basamaklı sayıların karesini zihinden bulma yöntemi bu pratik yöntemlerden sadece bir tanesidir. Yöntem aşağıda anlatılmaktadır. Yöntemi iyi anlayabilmeniz için farklı farklı üç basamaklı sayılarla uygulamalar yapmanızı öneririz. Hepinize başarılar.

Üç Basamaklı Sayıların Karesini Zihinden Bulma

» Bu yöntem üç basamaklı sayıların karesini zihnimizden hemde çok kısa sürede bulmamıza yardımcı olur.

» Normal şartlarda işlem yaparak bile bulunması zaman alan üç basamaklı sayıların karesini hesaplama işlemi oldukça kısa sürede bulunabilmektedir.

» Resimde 985 sayısının karesini kısa yoldan alma gösterilmiştir. Normalde 985’in karesini almak için 985 ile 985’i çarparız. Eğer kalem kağıtla bunu hesaplamaya kalksak 3-5 dakikaya işlemin sonucunu buluruz. Tabi eğer işlem yapan kişi yavaşsa bu süre dahada uzayacaktır. Ama yöntem bize oldukça kısa sürede sonucu bulduruyor. 

uc basamakli sayilarin karesini zihinden bulma» Yöntemi kullanarak 985’in karesini hesaplamak için yapmamız gereken şu; önce 985 ile 1000 sayısı arasındaki uzaklığı bulmalıyız. Yani 1000-985=15 Evet sayımız 1000’den 15 eksiktir. Sonra 15’i sayımızdan çıkarıyoruz. 985-15=970 buluyoruz. Demek ki sayımız 970 binlerde bir sayı.Şimdi yapmamız gereken tek şey başta bulduğumuz 15 sayısının karesini bulup 970.000 sayısına eklemek. 15’in karesi 225’tir.970.000+225=970225 cevabımızdır.

» Yöntem ilk başta karışık ve uzun gelse de, sayılar ile arası biraz iyi olan birisi yöntemi kavradıktan sonra bu işlemleri zihninden saniyeler içerisinde yaparak cevabı bulabilir.

» Ayrıca sayımız 1000 sayısına ne kadar yakın ve küsüratsız olursa işlemleri yapmak o kadar kolaylaşır.

» Bu yöntemi kullanarak 673 gibi bir sayının karesini hesaplamak çok zor olabilir. Önerimiz siz yine de kağıt kalemden şaşmayın.

» Bu yöntem ile arkadaşlarınızı şaşırtabilirsiniz ancak, o da seçeceğiniz güzel sayılarla (1000’e yakın olan) mümkün.

Aynı mantık ile iki basamaklı sayıların karelerini de kolayca zihinden hesaplayabiliriz. Aşağıdaki resimde iki basamaklı bazı sayıların karelerinin nasıl zihinden hesaplanabileceği gösterilmektedir.
Benzer yazıları görmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir