Rasyonel Sayıların Karelerini-Küplerini Hesaplama Konu Anlatımı

Sevgili çocuklar rasyonel sayıların karelerini-küplerini hesaplama konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfası aşağıda yer almaktadır. Konuyu dikkatle incelemenizi önerir, başarılar dileriz.[mathjax]

Rasyonel Sayıların Karelerini-Küplerini Hesaplama Konu Anlatımı

Sevgili çocuklar rasyonel sayıların kareleri ve küpleri aynı tam sayılarda olduğu gibi hesaplanır. Yani bir rasyonel sayının karesini hesaplarken o rasyonel sayıyı yan yana iki kere yazıp çarparız. Bir rasyonel sayının küpünü hesaplarken o rasyonel sayıyı yan yana üç defa yazıp çarparız.

Aşağıdaki örnekleri inceleyerek konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. Aşağıda $$\frac12$$ ile $$-\frac12$$ rasyonel sayılarının kareleri ve küpleri hesaplanmıştır. Dikkatle inceleyiniz.

$$\left(\frac12\right)^2=\frac12.\frac12=\frac14$$ Pozitif bir rasyonel sayının karesi yine pozitif bir rasyonel sayıdır.

$$\left(-\frac12\right)^2=\left(-\frac12\right).\left(-\frac12\right)=\frac14$$ Negatif bir rasyonel sayının karesi pozitif bir rasyonel sayıya eşittir.

$$\left(\frac12\right)^3=\frac12.\frac12.\frac12=\frac18$$ Pozitif bir rasyonel sayının küpü yine pozitif bir rasyonel sayıya eşittir.

$$\left(-\frac12\right)^3=\left(-\frac12\right).\left(-\frac12\right).\left(-\frac12\right)=-\frac18$$ Negatif bir rasyonel sayının küpü negatif bir rasyonel sayıya eşittir.

Şimdi de $$\frac34$$ rasyonel sayısı ile $$-\frac34$$ rasyonel sayısının karesini ve küpünü hesaplayalım. Dikkatle inceleyiniz.

$$\left(\frac34\right)^2=\frac34.\frac34=\frac9{16}$$ Pozitif bir rasyonel sayının karesi yine pozitif bir rasyonel sayıdır.

$$\left(-\frac34\right)^2=\left(-\frac34\right).\left(-\frac34\right)=+\frac9{16}$$ Negatif bir rasyonel sayının karesi pozitif bir rasyonel sayıya eşittir.

$$\left(\frac34\right)^3=\frac34.\frac34.\frac34=\frac{27}{64}$$ Pozitif bir rasyonel sayının küpü yine pozitif bir rasyonel sayıya eşittir.

$$\left(-\frac34\right)^3=\left(-\frac34\right).\left(-\frac34\right).\left(-\frac34\right)=-\frac{27}{64}$$ Negatif bir rasyonel sayının küpü negatif bir rasyonel sayıya eşittir.

NOT: Tam sayılarda olduğu gibi rasyonel sayılarda da taban pozitif ise karesini yada küpünü hesapladığımızda sonucu yine pozitif buluruz. Taban negatif ise karesini hesapladığımızda sonucu pozitif, küpünü hesapladığımızda sonucu negatif buluruz.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir