Prizmaların Yüzey Açınımı Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler prizmaların yüzey açınımı konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatlice incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Prizmaların Yüzey Açınımı Konu Anlatımı

Aşağıda dikdörtgenler prizması, kare prizma ve küpün yüzey açınımlarını tek tek anlatıp, resim üzerinde göstereceğiz. 

Dikdörtgenler Prizmasının Yüzey Açınımı

Dikdörtgenler prizmasını açtığımızda karşımıza 6 tane dikdörtgen çıkar. Bu dikdörtgenlerden tabandaki 2 dikdörtgen birbirinin aynı, yan yüzlerdeki 4 dikdörtgeninde 2’si birbiri ile diğer 2’si de birbiri ile aynıdır. Yani aslında 3 farklı dikdörtgen bulunmaktadır.
Yukarıdaki resimde dikdörtgenler prizmasının iki farklı açınımı gösterilmiştir. Bunlar gibi başka açınımlarını çizmekte mümkündür.

Bir açınımın dikdörtgenler prizmasına ait olabilmesi için; açınımdaki 6 bölgenin hepsi dikdörtgen olmalı ve yukarıdaki şekilde aynı renk ile gösterilmiş olan kenarların uzunluklarının eşit olması gerekir. Yukarıdaki şekilde aynı renk ile gösterilen kenarlar şekil kapandığında üst üste gelecek olan kenarlardır. Bu sebeple eşit uzunlukta olmaları gerekmektedir. Bu sadece dikdörtgenler prizması için değil diğer prizma çeşitleri içinde geçerlidir.

Kare Prizmanın Yüzey Açınımı

Kare prizmayı açtığımızda karşımıza 2 tane kare ve 4 tane de dikdörtgen çıkar. 2 kare birbirinin aynı, 4 dikdörtgende birbirinin aynıdır.
Prizmaların Yüzey Açınımı
Yukarıdaki şekilde bir kare prizmanın açınımlarından iki tanesi çizilmiştir. Bunlar gibi farklı açınımları da çizilebilir. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü üzere tabanları kare ve yan yüsleride birbirinin aynı olan dikdörtgendir.

Bir açınımın kare prizmaya ait olabilmesi için; açınımdaki 6 bölgeden 2’si eş kare ve diğer 4’ü de birbirine eş dikdörtgen olmalı, eş dikdörtgenlerin 4’ünün yan yana, karelerin ise karşılıklı olmaları ayrıca kare ile dikdörtgenlerin üst üste gelecek olan kenarlarının uzunluklarının da eşit olması gerekmektedir.

Küpün Yüzey Açınımı

Bir küpü açtığımızda karşımıza birbirinin aynısı olan 6 tane kare çıkar.
Prizmaların Yüzey AçınımıPrizmaların Yüzey Açınımı
Yukarıdaki resimlerde küpün yüzey açınımlarından sadece 2 tanesi gösterilmiştir. Küpün yukarıdakilere benzer şekilde, farklı bir çok yüzey açınımı çizilebilir.

Bir açınımın küpe ait olabilmesi için birbirinin aynısı 6 tane kareden oluşması, bu karelerden 4’ünün yan yana, diğerlerinden birinin bir tarafta diğerinin ise diğer tarafta olması gerekir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz