Sonu 5 Olan Sayıların Karesini Bulma

0
2260

Sevgili arkadaşlar, matematikte bir çok  pratik yol vardır. Bu pratik yolları bilmemiz bize bir çok kolaylık sağlar. Bu pratik yollar sayesinde zihnimizden daha hızlı ve kesin sonuca ulaştığımız işlemler yapabiliriz. Matematikte zor gözüken hesaplamaların bazılarında oldukça kolay kısa yollar mevcuttur. Sonu 5 Olan Sayıların Karesini Bulma da kısa yolu mevcut olan konulardan biridir. Aşağıda bu sayıların karesinin kolay yoldan nasıl hesaplanabileceğini anlatmaya çalıştık. Resmide inceleyerek yöntemi daha iyi anlayabilirsiniz. 

Sonu 5 Olan Sayıların Karesini Bulma

» Önce bir sayının karesini bulmayı hatırlayalım:
Bir sayının karesi demek, üslü sayılarla ilgilidir ve sayının üzerine 2 yazılarak gösterilir.
6’nın karesi 6şeklinde yazılır.
Bir üslü sayının değerini hesaplarken tabanı kuvveti kadar yan yana yazıp çarparız.
› 6= 6×6 = 36

Ancak üslü sayılar bu şekilde hesaplanırken son rakamı 5 olan üslü sayıların karesini hesaplamanın oldukça kolay bir yolu mevcuttur.

Örneğin 75 sayısının karesini hesaplamamız için 75 ile 75′ i çarpmamız gerekir, bu çarpma işlemini yaptığımızda 5625 sayısını buluruz. Çoğumuz için bu işlemi zihinden gerçekleştirmemiz oldukça zordur. Fakat 75 sayısının son basamağı 5 olduğu için 75 sayısının karesini pratik olarak hemde hiç zorlanmadan bulabiliriz. Üst taraftaki resimde 75′ in karesinin pratik olarak nasıl bulunacağı anlatılmaya çalışılmıştır. Kısaca anlatacak olursak; son rakamımız olan 5′ in önündeki sayıyı, sayının bir fazlası ile çarpıyoruz ve bulduğumuz sonucun yanına 5′ in karesi olan 25 sayısını yazıyoruz. Burdan da anlaşılacağı üzere eğer sayının son rakamı 5 ise karesini hesapladığımızda sayının sonunda hep 25 bulunacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here