Matematik Bulmacası-1

Matematik ile ilgili ilgi çekici, merak uyandıran bir sürü soru duymuşsunuzdur. Aslında bu bulmaca veya bilmecelerin hepsinin altında bir matematik işlemi veya kuralı yatmaktadır. Aşağıda da yine bunlara benzer bir matematik bulmacası yer almaktadır. Matematik bulmacası-1 ve açıklamasını dikkatle incelemenizi öneririz.

Matematik Bulmacası-1

Sizlere aşağıda renkleri farklı olan 6 farklı A4 kağıdı üzerinde değişik sayılar vereceğiz. Siz aklınızda bir sayı tutacaksınız ve tuttuğunuz sayının hangi renkteki kağıtlarda bulunduğunu söyleyeceksiniz. Bizde size aklınızda hangi sayıyı tuttuğunuzu anında, hiç zaman kaybetmeden söyleyeceğiz. 
Matematik Bulmacası-1Örneğin aklınızda tuttuğunuz sayı yukarıdaki kağıtlardan sadece mavi, kırmızı, beyaz ve sarı renkli olanlarda varsa; siz aklınızda 43 sayısını tutmuşsunuz demektir.

Ne var ki bunda, çok basit demeyin sakın. Mesele cevabı çok kısa sürede verebilmekte. Çok basitmiş gibi görünen yukarıdaki bilmecenin altında aslında müthiş bir matematik işlemi, kuralı yatmaktadır. Bu kural şudur: Bütün sayıları 2 sayısının kuvvetlerinin toplamı biçiminde yazmak mümkündür. Örneğin 10 sayısı 2’nin küpü ile birinci kuvvetinin toplamıdır. Yukarıdaki renkli kağıtlarda bu bilgiye göre oluşturulmuştur. 

1 ile başlayan beyaz renkli kağıt 2’nin sıfırıncı kuvvetini, 2 ile başlayan mavi renkli kağıt 2’nin birinci kuvvetini, 4 ile başlayan yeşil renkli kağıt 2’nin karesini, 8 ile başlayan sarı renkli kağıt 2’nin küpünü, 16 ile başlayan kahverengindeki kağıt 2’nin dördüncü kuvvetini ve 32 ile başlayan kırmızı renkli kağıtta 2’nin beşinci kuvvetini temsil etmektedir.

Örneğin 10 sayısı 2’nin küpü ile birinci kuvvetinin toplamı olduğundan, yukarıda sadece 2’nin küpü = 8 ile başlayan sarı kağıtta ve 2’nin birinci kuvveti = 2 ile başlayan mavi kağıtta yer almaktadır. Dolayısı ile size birisi seçtiği sayının sadece sarı ve mavi de olduğunu söylemiş ise yapacağınız şey sarı ve mavinin ilk sayılarını toplamaktır. İşte bu kadar kolay ve kısa. Matematikle kalın.

Benzer yazılara ulaşmak için tıklayınız.