Üçgen Eşitsizliği

0
1926

Üçgen eşitsizliği üçgen oluşabilmesi, çizilebilmesi için gerekli olan şarttır.

Üçgen Eşitsizliği 

» Üç çubuk ile her zaman bir üçgen oluşturamazsınız. Bu çubuklarla üçgen oluşturabilmeniz için çubukların Üçgen Eşitsizliğini sağlaması gerekir.

» Bir üçgende(oluşturabileceğimiz bir üçgende yada çizebileceğimiz bir üçgende), herhangi bir kenarın uzunluğu, diğer iki kenarın uzunlukları toplamından küçük, farkının mutlak değerinden büyüktür. Bu duruma Üçgen Eşitsizliği adı verilir.ucgenesitsizligi»  Yukarıda üçgenin üç kenarı için üçgen eşitsizliği yazılmıştır.

ÖRNEK: Uzunlukları 3 cm, 4 cm ve 7 cm olan üç çubukla bir üçgen oluşturabilir miyiz?
ÇÖZÜM: Verilen çubukların uzunluklarını incelemeliyiz, eğer üçgen eşitsizliği sağlanıyorsa bu çubuklarla üçgen oluşuyor demektir.

Çubuklardan herhangi birini seçelim. Mesela 4 cm lik çubuğu seçelim, üçgen eşitsizliğine göre bu 4 cm lik çubuk diğer iki çubuğun uzunluklarının toplamı olan 10 cm den(3+7=10) kısa olmalı ve diğer iki çubuğunun uzunluklarının farkı olan 4 cm den (7-3=4) uzun olmalıdır. Görüldüğü üzere seçtiğimiz 4 cm uzunluğundaki çubuk diğer iki çubuğun uzunlukları toplamından küçüktür ama diğer iki çubuğun uzunlukları farkından büyük değildir. Dolayısıyla uzunlukları verilen bu üç çubuk ile bir üçgen elde edemeyiz.
Eğer bunu gözünüzle görmek istiyorsanız verilen uzunluklarda üç çubuk oluşturun. Oluşturduğunuz çubuklardan biri 3 cm, diğeri 4 cm ve sonuncusuda 7 cm olsun. Daha sonra bu üç çubuğu sıranın üzerine koyun ve uc uca ekleyerek kapalı bir şekil elde etmeye çalışın. Bütün uçların birbirine değmeyeceğini göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here