Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi Konu Anlatımı

0
521

Doğal sayılarla çarpma işlemi konu anlatımı sayfasına hoş geldiniz. Aşağıda çarpma işleminin nasıl yapılacağını ayrıntılı bir şekilde anlatmaktayız. Yazımızı dikkatle okumanızı önerir, hepinize başarılar dileriz.

Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi Konu Anlatımı

Bildiğiniz üzere çarp ma işlemi toplama işleminin pratik yoludur. 4+4+4+4+4+4 toplamının sonucunu 6 ile 4 sayısını çarparak da bulabiliriz. Çünkü toplanan dörtler 6 tanedir.Bir çarpma işleminde birbiri ile çarptığımız sayılara çarpan, çarpma sonucunda bulduğumuz sonuca da çarpım denir.

Yandaki resimde 237 doğal sayısı ile 568 doğal sayılarının çarpma işleminin yapılışı gösterilmiştir. 568 sayısı üç basamaklı olduğu için çarpma işleminde üç tane satır oluştu. Her satırı sola doğru bir basamak kaydırarak yazdığımıza dikkat edin. En son bu sayıları toplayarak işlemimizin sonucunu 134616 bulduk.

Bir çarpma işleminde çarpanlardan biri verilmemişse, çarpımı (işlemin sonucunu) verilen çarpana bölerek verilmeyen çarpanı bulabiliriz.

Yanda 74 sayısı ile çarpılan sayı 38 doğal sayısıdır. Çarpma işleminin sonucu da toplama işlemini yaptığımızda 2812 bulunur.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here