8.Sınıf Matematik Konuları

0
487

Sevgili çocuklar, bildiğiniz üzere 2017-2018 eğitim öğretim yılında 5.sınıf matematik konuları değişmişti. Bu yıl yani 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren tüm sınıflarda yeni matematik müfredatı uygulanacaktır. Yeni müfredatta 8.sınıf matematik konuları 6 ünitede toplanmıştır. 8.sınıfta matematik dersinde 52 tane kazanım öğreneceksiniz. Yeni programda (müfredatta) yer alan 8.sınıf matematik konuları aşağıda yer almaktadır. İstediğiniz konuya ulaşmak için konu başlığının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır. Başarılar dileriz.

8.Sınıf Matematik Konuları

1.ÜNİTE

Çarpanlar ve Katlar 

Üslü Sayılar

2.ÜNİTE

Kareköklü İfadeler

• Tam Kare Doğal Sayılar ve Karekökleri Konu Anlatımı
  • Tam Kare Olmayan Sayıların Kareköklerinin Hangi İki Doğal Sayı arasında Olduğunun Belirlenmesi Konu Anlatımı
  • Kareköklü Sayılarda Çarpma ve Bölme İşlemleri Konu Anlatımı
  • Kareköklü Bir Sayının a√b Şeklinde İfade Edilmesi ve a√b Şeklindeki İfadenin Kat Sayısının Kök İçerisine Alınması Konu Anlatımı
  • Kareköklü Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemleri Konu Anlatımı
  • Ondalık İfadelerin Karekökü Konu Anlatımı
  • Gerçek Sayılar Konu Anlatımı

Veri Analizi

• Veri Gruplarına Ait Çizgi ve Sütun Grafiklerini Yorumlama Konu Anlatımı
  • Verileri Sütun, Daire veya Çizgi Grafiği ile Gösterme ve Bu Gösterimler Arasında Uygun Olan Dönüşümleri Yapma Konu Anlatımı

3.ÜNİTE

Basit Olayların Olma Olasılığı

Cebirsel İfadeler ve Özdeşlikler

4.ÜNİTE

Doğrusal Denklemler

• Birinci Dereceden Bir Bilinmeyenli Denklemleri Çözme Konu Anlatımı
  • Koordinat Sistemi ve Sıralı İkililer Konu Anlatımı 
  • Aralarında Doğrusal İlişki Bulunan İki Değişkenden Birinin Diğerine Bağlı Olarak Nasıl Değiştiğini Tablo ve Denklem ile İfade Etme Konu Anlatımı
  • Doğrusal Denklemlerin Grafiğini Çizme Konu Anlatımı
  • Doğrusal İlişki İçeren Gerçek Hayat Durumlarına Ait Denklem, Tablo ve Grafiği Oluşturma ve Yorumlama Konu Anlatımı
  • Doğrusal Eğim Konu Anlatımı

Eşitsizlikler

5.ÜNİTE

Üçgenler 

Eşlik ve Benzerlik

6.ÜNİTE

Dönüşüm Geometrisi

Geometrik Cisimler

Kaynak: T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here