8.Sınıf Eşlik ve Benzerlik

0
2992

Eşlik

Karşılıklı açıları aynı ve karşılıklı kenar uzunlukları eşit olan çokgenlere eş çokgenler denir. Eşlik “≅” sembolü ile gösterilir. Eş şekiller birbirinin tıpkısının aynısı olan, üst üste koyduğumuzda birbirini tam kapatan (örten) şekillerdir.

eslikYandaki ABC üçgeni ile DEF üçgeni eş üçgenlerdir. Çünkü karşılıklı açıları ve karşılıklı kenar uzunlukları birbirine eşittir. ABC ≅ DEF diye gösterilir.

 

 

Benzerlik

Karşılıklı açıları aynı ve karşılıklı kenarlarının uzunlukları orantılı olan çokgenlere benzer çokgenler denir. Benzerlik “∼” veya “≈” sembollerinden biri ile gösterilir. Bilgisayardaki bir resme bakmak için açtığımızda, resmi büyütüp küçültebiliriz, aslında resmi büyüttüğümüzde ve küçülttüğümüzde bilgisayarımız benzerlik ilkesine göre hareket eder; yani resimdeki nesnelerin bütün kısımları aynı oranda büyüyüp küçülür.

Benzer çokgenlerin karşılıklı kenar uzunlukları arasında bir oran vardır. Bu orana benzerlik oranı denir. Eş olan bütün çokgenler benzerdir ve benzerlik oranları da 1’e eşittir.

benzerlikYandaki ABC üçgeni ile DEF üçgeninin karşılıklı açıları ve karşılıklı kenar uzunluklarının oranı aynıdır. Dolayısıyla ABC üçgeni ile DEF üçgeni benzerdir; bu durum sembolle ABC ∼ DEF veya ABC ≈ DEF şeklinde gösterilir. Bu üçgenlerin karşılıklı kenarları arasındaki oran da benzerlik oranını verir. Yandaki üçgenlerin benzerlik oranı 2 dir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here