Tam Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemi

0
16505

Aşağıda sırasıyla Tam Sayılarda Toplama ve Çıkarma İşlemini anlatmaya çalıştık. Yazıyı dikkatle okuyunuz.

Tam Sayılarla Toplama İşlemi

» Tam sayıları toplarken şu kurala göre hareket etmeliyiz.

» “+” işaretli yani pozitif sayılar ⇒ Cebimizdeki parayı göstersin.

» “-” işaretli yani negatif sayılar ⇒ Borcumuzu göstersin. 

» Toplama işleminde sayıların belirttiği anlamı kavramak için aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

8 ⇒ Cebimde 8 liram var.

+10 ⇒ Cebimde 10 liram var.

-3 ⇒ 3 lira borcum var.

(+12) ⇒ Cebimde 12 liram var.

(-100) ⇒ 100 lira borcum var. 

+ 75 ⇒ Cebimde 75 liram var.

Amacımız şu; borcumuz varsa borcumuzu ödeyeceğiz, borcumuz yoksa sahip olduğumuz tüm parayı belirleyeceğiz.

ÖRNEK:          5 + 3 = ?

ÇÖZÜM:  6.sınıfta öğrendiğimiz üzere eğer sayının önünde hiçbir sembol yoksa aslında gizli bir “+” işareti vardır. Yani pozitif sayıların artı sembolünü sayının önüne yazabiliriz de, yazmaya biliriz de. Bu bilgileri hatırladıktan sonra yukarıdaki örneğin aslında şu şekilde olduğunu kavrarız.  (+5) + (+3) = ? Şimdi bu toplama işlemini düşünelim. Yukarıda yazmıştık. Sayının önünde artı varsa bu cebimizdeki parayı gösteriyordu. Yani +5 sayısı cebimizde 5 lira olduğunu, +3 sayısı da cebimizde 3 lira olduğunu söylemektedir. Sonuç olarak bir cebimizde 5, diğer cebimizde 3 liramız olduğuna göre aslında bizim sahip olduğumuz para 8 liradır. 

Öyleyse 5 + 3 = 8 eder. Bulduğumuz 8 sayısının önünde koymadığımız bir artı sembolü vardır, istersek sonucu +8 olarak da yazabiliriz, her iki sonuç da doğrudur.

ÖRNEK:        (-9) + 5 = ? 

ÇÖZÜM:  Yukarıdaki işlemi 5 sayısının yazılmayan artı sembolünü yazarak (-9) + (+5) haline getirelim. (-9) ifadesi 9 lira borcumuz olduğu anlamına, (+5) ifadesi de cebimizde 5 lira paramız olduğu anlamına gelir. Toplama işleminde kural borcumuz varsa borcumuzu ödemekti. Dolayısıyla cebimizdeki parayı borcumuza veririz. 5 liramızı borcumuza ödedik fakat borcumuz bitmedi, geriye 4 lira daha borç kaldı. 4 lira borç demek sembolle (-4) anlamına gelir.

Öyleyse (-9) + (+5) = (-4) eder.

 

Öğrendiklerimizi Pekiştirelim:

Aşağıdaki toplama işlemlerini yukarıdaki anlatıma uygun düşünerek yapınız.

15 + 5 = ?

(+30) + 7 = ?

(+50) + (+100) = ?

(+40) + (-30) = ?

(-10) + (+9) = ?

(-15) + (-15) = ?

(-20) + 3 = ?

45 + (-25) = ?

13 + 0 = ?

0 + (-2) = ?

(+50) + (-50) = ?

Tam Sayılarla Çıkarma İşlemi

» Tam Sayılarda Çıkarma İşlemini doğru bir şekilde yapabilmemiz için tam sayılarda toplama işlemini iyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü çıkarma işlemini toplama işlemine çevirerek yapacağız.

cikarmayontemi» Çıkarma işlemini toplama işlemine çevirirken ilk sayıyı aynen yazacağız, çıkarma işaretini toplama işaretine çevireceğiz, ikinci sayının zıt işaretlisini yazacağız. 

» Yandaki örnekte (-3)-(-17) işlemi yapılırken ilk sayı olan (-3) aynen yazılmış, çıkarma sembolü toplama sembolüne dönmüş ve ikinci sayının yani (-17)’nin zıt işaretlisi olan (+17) yazılmıştır. Bundan sonrası ise artık toplama işlemidir. Toplama işleminde negatif sayılar borcu, pozitif sayılar sahip olduğumuz parayı göstermekteydi. Dolayısıyla 17 liramız varken 3 lirada borcumuz var. Borcumuzu ödediğimizde cebimizde 14 lira paramız kalacaktır.

» Aşağıdaki resimde çıkarma işlemleri toplama işlemine çevrilerek sonuç bulunmuştur. Konuyu iyi anlamak için resimdeki örnekleri iyi incelemenizi öneririz.

cikarmaornekleri

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here