Çember ve Çember Parçasının Uzunluğu

0
755

» Çember ve Çember Parçasının Uzunluğunu formül yardımı ile hesaplarız.

cemberincevresi

»  Doğru olmayan eğrisel bir yapıya sahip yandaki gibi bir çemberin yada dairenin çevre uzunluğunu cetvelle ölçmemiz mümkün değildir. Böyle bir şeklin çevresini bir ip yardımı ile ölçebiliriz. İpi bir ucunu A noktasına koyup çemberin üzerinde ipi dolaştırarak tekrar A noktasına geliriz. Daha sonra bu iş için kullandığımız ipi cetvelin üzerinde uzatarak ölçebiliriz. Sonuç olarak bulduğumuz ip uzunluğu aynı zamanda çember yad dairenin de uzunluğudur.

NOT: Burada Pi (π) sayısından bahsetmemiz gerekir. İçerisinde dairesel veya çembersel şekil bulunduran cisim ya da şekillerde çevre, alan, hacim hesaplamalarında Pi (π) sayısını kullanırız. Hangi büyüklükte bir çember yada daire çizersek çizelim, bu çember yada dairenin çevre uzunluğunun çapına bölümü hep aynı sayıyı vermiştir. İşte bu sayıya Pi sayısı denilmiştir. Pi sayısı matematikteki en meşhur sayıdır. Pi sayısı 3,14159265358979323846264338327950288… diye devam eden rasyonel olmayan bir sayıdır. Genellikle problem çözümlerinde Pi sayısını 3 yada 3,14 olarak kabul etmekteyiz. Zaten sorularda Pi sayısını kaç alacağımız bize belirtilmektedir.

NOT: Herhangi bir daire yada çemberin çevre uzunluğu hesaplandığında bulunan sayı çapın Pi sayısı katına eşittir. Dolayısıyla çevre formülümüz 2 .  π . r olarak bulunur.

» Yarıçapı r kadar olan bir tekerleği tam bir tur döndürdüğümüz de teker 2 .  π . r kadar ilerler.

cemberparcasinincevresi» Yandaki gibi herhangi bir daire yada çember diliminin (parçasının) uzunluğunu hesaplamak için ise; 2 .  π . r değeri bu dilimi gören merkez açının (α) ölçüsü ile çarpılıp, bulunan sonuç 360 ‘a bölünür.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here