Birim Kesirler Konu Anlatımı

0
89

Birim kesirler ortaokul 5.sınıfta işlenen bir konudur. Birim kesirler konu anlatımı aşağıda yer almaktadır. Başarılar dileriz.

Birim Kesirler Konu Anlatımı

Bir bütünün eşit (eş) büyüklükteki parçalarından bir veya bir kaçını belirten ifadelere kesir dendiğini hatırlayalım. Kesirler pay, payda ve kesir çizgisinden oluşmakta idi. Bir kesrin payına bütün doğal sayılar yazılabilirken, paydasına ise sıfırın dışındaki bütün doğal sayılar gelebilir. Yani bir kesrin paydası sıfır (0) olamaz idi. Örneğin; $$\frac12,\;\frac35,\;\frac77,\;\frac86,\;2\frac49$$ ifadelerinin her biri bir kesirdir.

Payı bir (1) olan kesirlere birim kesir denir. Örneğin; $$\frac14,\;\frac1{15},\;\frac1{70},\;\frac13,\;\frac18$$ kesirlerinin her birinin payı 1 olduğu için bu kesirlerin hepsi birim kesirdir.

NOT: Her ne kadar payı 1 olan kesirler birim kesir olarak isimlendirilse de bir kesrin birim kesir olması için uyması gereken başka kurallar da vardır. Örneğin; $$\frac11$$ kesri birim kesir değildir. Aynı şekilde $$2\frac16$$ kesride birim kesir olmaz; çünkü tam kısmı vardır. $$\frac10$$ ifadesi ise paydası sıfır (0) olduğundan kesir olmaz. Örneklerden de anlaşılacağı üzere birim kesirler basit kesirdir ve sayı doğrusunda her zaman 0 ile 1 arasında bulunurlar.

ÖRNEK: Aşağıda verilen kesirlerin karşılarına birim kesir olup olmadıklarını belirtelim.
ÇÖZÜM:
$$\frac18$$ Birim kesirdir.

$$\frac37$$ Birim kesir değildir.

$$\frac12$$ Birim kesirdir.

$$1\frac12$$ Birim kesir değildir.

$$\frac1{1000}$$ Birim kesirdir.

$$\frac{14}1$$ Birim kesir değildir.

$$\frac11$$ Birim kesir değildir.

$$\frac10$$ Kesir değildir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here