Farklı Yönlerden Görünümleri Verilen Yapıları Oluşturma

Sevgili öğrenciler farklı yönlerden görünümleri verilen yapıları oluşturma konu anlatımı yazımıza hoş geldiniz. Konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatle incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Farklı Yönlerden Görünümleri Verilen Yapıları Oluşturma Konu Anlatımı

Bu yazımızda sizlere, farklı yönlerden iki boyutlu görünümleri çizilmiş olan bir cismin birim küpler yardımı ile nasıl oluşturulduğunu anlatacağız.

İki boyutlu görünümleri verilen bir cismi birim küplerle oluşturabilmemiz için bütün yönlerden görünümünü bilmemiz gerekmez. Önden ve arkadan görünümlerden sadece bir tanesini, sağdan ve soldan görünümlerden sadece bir tanesini ve üstten görünümünü bilmemiz, cismi oluşturabilmemiz için yeterlidir. Yani 3 farklı görünüm cismi oluşturmak için yeterlidir. 3’ten daha az sayıda görünümü verilen bir cismi oluşturmak ise mümkün değildir.

Cisimlerin sağdan görünümü ile soldan görünümü birbirine simetrik olacağından bu görünümlerden her ikisini de bilmemiz gerekmez. Aynı şekilde cismin önden görünümü ile arkadan görünümü de birbirine simetriktir. Dolayısı ile önden ve arkadan görünümden sadece bir tanesine çizim için ihtiyaç duyulur.

Aşağıdaki örnekte, farklı yönlerden iki boyutlu görünümleri verilen bir cismin nasıl gözükeceği anlatılmaktadır. Örneği dikkatlice inceleyelim.

ÖRNEK:
Farklı Yönlerden Görünümleri Verilen Yapıları Oluşturma
Yukarıda önden, sağdan ve üstten iki boyutlu görünümleri çizilmiş olan cismi birim küpler yardımı ile oluşturalım.

ÇÖZÜM: Önden görünüm bize yatayda yan yana 4 tane birim küp olduğunu ve bu birim küplerden ilki ile sonuncusunun 2 katlı olduğunu söylemektedir. Sağdan görünüm arka arkaya 3 sıra olduğunu ve 2 katlı olanların nerelerde olduğunu belirtmektedir. Üstten görünüm ise bize önden ve sağdan göremediklerimizi gösterir. Dolayısı ile verilen bilgilere göre bu cisim birim küpler yardımı ile aşağıdaki şekilde oluşturulabilir.
Farklı Yönlerden Görünümleri Verilen Yapıları Oluşturma

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz