Dikdörtgenler Prizması, Kare Prizma ve Küpün Hacmini Bulma Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler dikdörtgenler prizması kare prizma ve küpün hacmini bulma konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. 6.Sınıfta ilk kez gördüğümüz hacim konusundan sonra dikdörtgenler prizması, kare prizma ve küpün hacimlerinin nasıl hesaplandığını öğreneceğiz. Başarılar dileriz.

Dikdörtgenler Prizması, Kare Prizma ve Küpün Hacmini Bulma Konu Anlatımı

Maddenin boşlukta kapladığı yere hacim dendiğini öğrenmiştik. Dikdörtgenler prizması, kare prizma ve küpün hacmini bulma derken aslında bu cisimlerin boşlukta ne kadarlık bir yer kapladığını hesaplamaktan bahsediyoruz.

İster dikdörtgenler prizması olsun, ister kare prizma isterse küp; üçünün de hacmini hesaplarken yapılan işlem aynıdır, bu işlem şöyledir: en x boy x yükseklik
Yani hacim hesaplarken en uzunluğu, boy uzunluğu ve yüksekliği çarpmamız gerekmektedir.
Dikdörtgenler Prizması Kare Prizma ve Küpün Hacmini BulmaYukarıdaki dikdörtgenler prizmasının hacmini bulmak için eni, boyu ve yüksekliğini çarpmamız gerekir. Yani;
Hacim = a.b.c dir.
Burada a.b çarpımı prizmanın tabanındaki dikdörtgenin alanına eşit olduğundan ve c’de prizmanın yüksekliğine eşit olduğundan prizmanın hacim formülünü şu şekilde de belirtebiliriz.
Hacim = a.b.c (a.b=Taban alanı, c=yükseklik)
Hacim = Taban alanı . Yükseklik

NOT: İster dikdörtgenler prizması olsun, ister kare prizma, isterse küp; hepsinin hacmini taban alanı . yükseklik formülünden hesaplayabiliriz.

Dikdörtgenler Prizmasının Hacmi

Bildiğiniz üzere bütün yüzleri dikdörtgen olan prizmaya dikdörtgenler prizması denir. Yukarıdaki ayrıt uzunluklarına sahip dikdörtgenler prizmasının hacmini a.b.c yada taban alanı x yükseklik formülünden bulabiliriz.
Hacim = Taban alanı . yükseklik
= (4 . 3) . 6
= 12 . 6
= 72 cm³ olarak bulunur.

Kare Prizmanın Hacmi

 

Dikdörtgenler Prizması Kare Prizma ve Küpün Hacmini BulmaBildiğiniz üzere kare prizma tabanı kare yan yüzleri dikdörtgen olan özel bir dikdörtgenler prizmasıdır. Kare prizma özel bir dikdörtgenler prizması olduğundan hacmini de dikdörtgenler prizmasının hacmini hesapladığımız yöntemle hesaplayabiliriz. Kare prizmanın hacmini hesaplarken ister taban alanı x yükseklik formülünü istersek a.a.b formülünü kullanabiliriz.
Yukarıdaki ayrıt uzunluklarına sahip kare prizmanın hacmi;
Hacim = Taban alanı . yükseklik
= (2 . 2) . 5
= 4 . 5
= 20 cm³ olarak bulunur.

Küpün Hacmi

Küp bütün ayrıt uzunlukları birbirine eşit olan, bütün yüzleri kare olan özel bir dikdörtgenler prizmasıdır. Küp özel bir dikdörtgenler prizması olduğundan hacmini de aynı dikdörtgenler prizmasında olduğu gibi bulabiliriz.

Küpün hacmini hesaplarken a.a.a = a³ yada taban alanı x yükseklik formüllerinden herhangi birini kullanabiliriz.

Yukarıdaki ayrıt uzunluklarına sahip küpün hacmi;
Hacim = Taban alanı . Yükseklik
= (3 . 3) . 3
= 9 . 3
= 27 cm³ olarak bulunur.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir