Birim Kesirleri Sayı Doğrusunda Gösterme

Sevgili 5.sınıf öğrencileri birim kesirleri sayı doğrusunda gösterme konu anlatımı yazımıza hoş geldiniz. Konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır, konuyu dikkatle okuyup incelemenizi tavsiye eder, hepinize başarılar dileriz.

Birim Kesirleri Sayı Doğrusunda Gösterme Konu Anlatımı

Payı 1 olan kesirlere birim kesir dendiğini hatırlayalım. Bütün birim kesirler basit kesirdir ve sayı doğrusu üzerinde her zaman sıfır ile bir tam arasında bulunurlar. 

KURAL: Bir birim kesri sayı doğrusu üzerinde göstermek için; önce sayı doğrusunu çizip sıfır ve bir sayılarını uygun şekilde yerleştirmeliyiz. Daha sonra sıfır ile bir arasını kesrimizin paydasında bulunan sayı kadar olacak şekilde eşit bölmelere ayırmalıyız ve en son bu bölmelerden ilkini işaretlemeliyiz. Böylece verilen birim kesri sayı doğrusu üzerinde göstermiş oluruz.

Aşağıda yer alan birim kesirlerin sayı doğrusu üzerinde gösterilmesi örneklerini inceleyelim.[mathjax]

ÖRNEK: $$\frac15$$ birim kesrini sayı doğrusu üzerinde gösterelim.
ÇÖZÜM: Birim kesrimiz sıfır ile bir arasında bulunmaktadır. Kesrimizin paydası 5 olduğundan, sıfır ile bir arasını 5 eşit parçaya ayırmalıyız. Daha sonra ise bu parçalardan ilkini işaretlediğimiz yer bu kesrin sayı doğrusu üzerindeki yeri olacaktır.Yukarıdaki resimden de anlaşılacağı üzere sıfır ile bir arası 5 eşit parçaya ayrılmış ve bu parçalardan ilki işaretlenmiştir. 5 eşit parçaya ayrılma nedeni de kesrin paydasının 5 olmasıdır. Benzer şekilde diğer birim kesirlerde de payda hangi sayıyı gösteriyorsa sıfır ile bir arası o kadar eşit parçaya ayrılıp, bu parçalardan ilki işaretlenmelidir.

ÖRNEK: $$\frac19$$ birim kesrini sayı doğrusu üzerinde gösterelim.
ÇÖZÜM: Önce sayı doğrusu çizilir ve sıfır ile 1 sayıları sayı doğrusu üzerinde işaretlenir. Daha sonra kesrin paydası 9 olduğundan sıfır ile bir sayılarının arası 9 eş mesafeye bölünür. Bu bölmelerden ilki (sıfırın olduğu taraftan sayılır) $$\frac19$$ kesridir.

ÖRNEK: $$\frac12$$ birim kesrini sayı doğrusu üzerinde gösterelim.
ÇÖZÜM: Önce sayı doğrusu çizilerek üzerinde 0 ve 1 sayıları işaretlenir. Verilen kesrin paydası 2 olduğundan, 0 ile 1 arasını 2 eş parçaya bölmemiz gerekmektedir. Bunun için 0 ile 1’in tam ortasını işaretlenir. Bu işaret konulan yer  $$\frac12$$ kesrinin yeridir.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir