Bileşik Kesri Tam Sayılı Kesre Dönüştürme

5.Sınıfta işleyecek olduğumuz bu konuda, bize verilen bileşik kesri tam sayılı kesre nasıl dönüştüreceğimizi öğreneceğiz. Bileşik kesri tam sayılı kesre dönüştürme konu anlatımı yazımız aşağıda yer almaktadır. Hepinize başarılar dileriz.[mathjax]

Bileşik Kesri Tam Sayılı Kesre Dönüştürme Konu Anlatımı

Hatırlayacağınız üzere payı paydasına eşit veya payı paydasından daha büyük olan $$\frac32,\;\frac55,\;\frac74$$ gibi kesirlere bileşik kesir denmekteydi.

Bir bileşik kesir tam sayılı kesre dönüştürülürken bileşik kesrin payı paydasına bölünerek bir bölme işlemi yapılır. Yapılan bölme işleminde bulunan bölüm tam sayılı kesrin tam kısmını, kalan tam sayılı kesrin payını ve bölen de tam sayılı kesrin paydasını oluşturur. Aşağıdaki çözümlü örnekleri inceleyerek konuyu daha iyi anlamaya çalışalım. 

Bileşik kesri tam sayılı kesre çevirdiğimizde payda yine aynı kalır, bölme işleminde bulunan kalan paya, bulunan bölüm de tam kısma yani kesir çizgisinin önüne yazılır.

ÖRNEK: $$\frac32$$ kesrini tam sayılı kesre dönüştürelim.
ÇÖZÜM: Bunun için kesrin payını paydasına bölmemiz gerekmektedir. Yani 3’ü 2’ye bölmeliyiz. 

3’ü 2’ye bölersek 3’ün içerisinde iki bir tam kez vardır ve kalanda 1’dir. Dolayısıyla bileşik kesrimiz $$1\frac12$$ tam sayılı kesrine eşittir.

$$\frac32=1\frac12$$

ÖRNEK: $$\frac{38}5$$ bileşik kesrini tam sayılı kesre çevirelim.
ÇÖZÜM: Kesrimizin payını paydasına bölersek (38:5) bölüm 7, kalan 3 bulunur. Payda değişmeyeceğinden bileşik kesrimizin tam sayılı hali $$7\frac35$$ olur.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz