6.Sınıf Aritmetik Ortalama ve Açıklık Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler, 6.Sınıf aritmetik ortalama ve açıklık konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Aritmetik ortalama 7.sınıfta da görecek olduğumuz merkezi eğilim ölçülerinden bir tanesidir, açıklı ise yine lisede görecek olduğumuz merkezi dağılım ölçülerinden bir tanesidir. Bunları iyi öğrenmek 7.sınıf ve diğer sınıflarda konunun diğer kısımlarını öğrenirken rahat etmemizi ve başarılı olmamızı sağlayacaktır. Konuyu dikkatli bir şekilde incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Aritmetik Ortalama ve Açıklık Konu Anlatımı

Aritmetik Ortalama Konu Anlatımı

Bir veri grubundaki sayıların toplamının, sayı adetine bölünmesiyle Aritmetik Ortalama bulunur. Aritmetik ortalama karne notu hesaplamalarında ve günlük hayatta bir çok alanda kullanılır.

ÖRNEK: Dört arkadaşın yaşları 20, 24, 19 ve 25‘tir. Bu dört arkadaşın yaş ortalaması kaçtır?
ÇÖZÜM: Önce dört arkadaşın yaşlarının toplamını hesaplayalım:  20 + 24 + 19 + 25 = 88
Şimdi de bulduğumuz 88‘i dört arkadaş olduğu için 4’e bölelim. Bu dört arkadaşın yaşlarının aritmetik ortalaması 88 : 4 = 22 dir.

Açıklık Konu Anlatımı

Bir veri grubunda bulunan en büyük sayı ile en küçük sayı arasındaki farka Açıklık denir.
Açıklık = En Büyük Değer – En Küçük Değer

ÖRNEK: 8, 18, 30, 13, 45, 20 sayılarının açıklığını bulunuz.
ÇÖZÜM: Yukarıdaki veri grubunda bulunan en büyük sayı 45, en küçük sayı ise 8‘dir. Açıklığı bulmamız için en büyük sayıdan en küçük sayıyı çıkarmamız gerekir. Açıklık = 45 – 8 = 37 dir.

NOT: İki veri grubunun başarısını karşılaştırırken önce aritmetik ortalamalarını buluruz, aritmetik ortalaması büyük olan taraf daha başarılı kabul edilir. Eğer iki grubun aritmetik ortalamaları eşit çıkıyorsa başarılı olanı belirlemek için bu safer açıklığa bakmamız gerekir, açıklığı küçük olan grup daha başarılı sayılır.

NOT: Açıklık verilerin düzeni hakkında bizlere bilgi vermektedir. Açıklığın büyük çıkması verilerin daha düzensiz olduğu, açıklığın küçük çıkması ise verilerin daha düzenli olduğu anlamına gelir. Örneğin bir sınıfın 1.matematik sınav notlarının açıklığı 70 ise, sınıf hakkında şu yorumları yapabiliriz:

  • Sınavdan en yüksek alan ile en düşük alan arasındaki fark 70’tir.
  • Bu sınıfta çok başarılı olanlarda vardır, başarısı çok düşük olanlarda vardır.
  • Sınıftaki öğrencilerin seviyeleri birbirinden çok farklıdır, seviye farkı vardır.
  • Sınıf homojendir, yani her seviye grubundan öğrenci vardır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz