8.Sınıf Basit Olayların Olma Olasılığı Konu Testi-2

Sevgili öğrenciler 8.sınıf basit olayların olma olasılığı konu testi-2 sayfamıza hoş geldiniz. Bu testte olasılık hesabı ile ilgili çoktan seçmeli ortanın üstü seviyede 12 soru yer almaktadır. Soruları çözmek için size önerdiğimiz süre 24 dakikadır. Başarılar dileriz.[mathjax]

Basit Olayların Olma Olasılığı Konu Testi-2 Çöz

1) Bir madeni para ile bir zarın aynı anda havaya atılması deneyinde kaç olası durum oluşur?
A)12
B)8
C)6
D)2

2) Üç madeni para aynı anda havaya atıldığında üçünün de tura gelme olasılığı kaçtır?
A)$$\frac18$$   B)$$\frac38$$   C)$$\frac13$$   D)$$\frac35$$

3) İçerisinde 3 kırmızı, 2 mavi ve 5 sarı özdeş bilyenin bulunduğu bir torbadan rastgele alınan bir bilyenin mavi olmama olasılığı kaçtır?
A)$$\frac2{10}$$   B)$$\frac89$$   C)$$\frac45$$   D)$$\frac3{10}$$

4) 1’den 100’e kadar olan sayılar kartlara yazılıp bir torbaya konuluyor. Torbadan rastgele çekilen bir kartın üzerinde iki basamaklı bir tam kare sayı yazma olasılığı kaça eşittir?
A)$$\frac1{100}$$   B)$$\frac1{10}$$   C)$$\frac7{100}$$   D)$$\frac2{25}$$

5) Matematik Spor isimli futbol takımının maçı vardır. Maç oynanıp tamamlandığına göre bu maç için kaç olası durum vardır?
A)1
B)2
C)3
D)4

6) Aşağıda isimleri verilen öğrencilerin her biri, isimlerinin harflerini kağıtlara yazıp her biri ayrı torbaya bu kağıtları koyuyor. Daha sonra her biri kendi torbasından rastgele bir kağıt çekiyor. Hangisinin çektiği kağıtta “i” harfinin olması daha düşük olasılıklıdır?
A)Ali
B)İzgi
C)İrem
D)Mirkelam

7) Rakamların her biri bir kağıda yazılıp torbaya konuluyor. Daha sonra torbadan rastgele bir kağıt çekiliyor. Bu deney ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
A)Çekilen kağıdın üzerinde çift sayı yazması ile tek sayı yazması eş olasılıklıdır.
B)Çekilen kağıdın üzerinde tek asal sayı olması, çift asal sayı olmasına göre daha yüksek olasılıklıdır.
C)Çekilen kağıdın üzerinde asal sayı yazması, çift sayı olmasına göre daha düşük olasılıklıdır.
D)Çekilen kağıdın üzerinde 5 sayısının yazma olasılığı $$\frac5{10}$$ dur.

8)
Yukarıdaki çarkıfelek rastgele çevriliyor. Buna göre çarkıfelek durduğunda okun beyaz bölgeyi gösterme olasılığı kaçtır?
A)$$\frac1{36}$$   B)$$\frac1{12}$$   C)$$\frac16$$   D)$$\frac3{10}$$

9) İçerisinde kırmızı ve beyaz toplam 25 özdeş topun bulunduğu bir torbadan rastgele çekilen bir topun kırmızı olma olasılığı $$\frac35$$’tir. Buna göre bu torbada kaç beyaz top vardır?
A)15
B)10
C)8
D)5

10) Bir otobüsteki 40 koltuğun yarısı cam kenarında yarısı da koridor tarafında bulunmaktadır. Bu koltuklardan 18 tanesi satılmıştır. Bu otobüsten rastgele bilet alan bir kişinin aldığı biletin cam kenarı olma olasılığı en az kaçtır?
A)$$\frac1{11}$$   B)$$\frac12$$   C)$$\frac1{40}$$   D)$$\frac1{22}$$

11) Alperen ismini oluşturan harfleri kağıtlara yazıp bir torbaya koyuyor. Daha sonra torbadan rastgele bir kağıt seçiyor. Seçilen kağıdın üzerinde sesli harf yazma olasılığı “p” harfi yazma olasılığından ne kadar fazladır?
A)$$\frac17$$   B)$$\frac27$$   C)$$\frac37$$   D)$$\frac47$$

12) Bir minibüs şoför hariç en fazla 14 kişi almaktadır. Minibüste şoförün yanındaki koltuğa ise 2 yolcu binebilmektedir. Bu minibüs tam dolu bir şekilde seyahat yaparken polis kontrol noktasında durdurulmuş ve HES kodu sorgulamak için minibüstekilerin hepsi aşağıya indirilmiştir. Buna göre kontrol için polis tarafından rastgele seçilen bir kişinin ön koltukta oturan bir yolcu olma olasılığı kaçtır?
A)$$\frac17$$   B)$$\frac1{14}$$   C)$$\frac1{15}$$   D)$$\frac2{15}$$

TESTİ PDF OLARAK İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
TESTİN CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN