7.Sınıftan 8.Sınıfa Geçen Öğrencilere LGS Tavsiyeleri

Değerli çocuklar bildiğiniz üzere ortaokul bittikten sonra hangi liseye gideceğiniz 8.sınıfın sonunda girecek olduğunuz LGS sınavının puanına bağlıdır. Hal böyle iken, LGS ortaokul öğrencileri için önemlidir. LGS hazırlıkları her ne kadar ortaokullu olunması ile başlasa da gerçek manada 7.sınıfın bitimini izleyen yaz tatili ile başlar. Bu yazımızı da siz 7.sınıftan 8.sınıfa geçen öğrenciler; yani eski 7’li, yeni 8’liler için kaleme aldık. 7.Sınıftan 8.Sınıfa Geçen Öğrencilere LGS Tavsiyeleri adındaki bu rehber niteliğindeki yazımız aşağıda yer almaktadır.

7.Sınıftan 8.Sınıfa Geçen Öğrencilere LGS Tavsiyeleri

Sevgili 7.sınıf mezunları, bu yazımızda size yaz tatilinde 8.sınıfa hazırlık için neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

LGS sınavı, 6 ana dersin 8.sınıfta işlenen konularından hazırlanan sorulardan oluşan bir sınavdır. Evet yanlış okumadınız, gireceğiniz sınavın soruları sadece ve sadece 8.sınıfta işleyeceğiniz konulardan hazırlanacaktır. Hal böyle iken şöyle bir gerçek var; bu konular her ne kadar 8.sınıfta işleniyor olsa da daha alt sınıflarda işlemiş olduğunuz konularla bağlantılıdır. Bu sebep ile işte bu yaz tatili esnasında sınavda çıkan konuların ilişkili olduğu alt sınıflarda işlenen konuların tekrar edilmesi oldukça önemlidir.

8.Sınıf matematik konuları hakkında size biraz açıklama yapmak isteriz. 8.Sınıfta işleyecek olduğunuz matematik konularının bir kısmını 7.sınıfta işlediniz. Örneğin Üslü Sayılar. Bu konuları 8.sınıfta tekrar işleyip alt sınıflarda öğrenmemiş olduğunuz yeni becerilerini (kazanımlarını) öğreneceksiniz. Diğer bir kısım konuyu ise ilk kez 8.sınıfta göreceksiniz. Örneğin Kareköklü Sayılar. Çoğunuzun ismini ilk defa duyduğu bu konu gibi başka bir kaç konuyu ise ilk defa 8.sınıfta tanıyıp öğreneceksiniz.

Bizim için önemli olan husus şu; 7.sınıfta öğrendiğimiz matematik konularından hangileri 8.sınıfta karşımıza çıkacak. Çünkü karşımıza çıkma durumuna göre 7’nin yaz tatilinde bu konuların iyice tekrar edilmesi gerekir.
Sevgili gençler, 7’de öğrendiğimiz bazı konuların devamı 8’de de vardır. Bazı konuların ise devamı olmamasına rağmen diğer konular ile ilgili sorular çözülürken bu konulardan yararlanılır. Aşağıda 8.sınıfta karşımıza direk veya dolaylı olarak çıkacak bu matematik konularının isimleri yer almaktadır. Yaz tatilinde bu konuları tekrar ettikten sonra sırası ile önce kazanım soruları ile pekiştirip daha sonra beceri temelli sorularla sağlamlaştırmanızı öneririz.

  • Üslü Sayılar
  • Cebirsel İfadeler ve Cebirsel İfadelerde İşlemler
  • Denklem Kurma ve Çözme
  • Çizgi, Sütun ve Daire Grafiği (Oluşturulmaları, Yorumlanmaları ve birbirlerine dönüştürülmesi)

Yukarıdaki konuları 8.sınıfta yine görecek ve yeni kazanımlar edineceksiniz.

  • Tam Sayılar ve Tam Sayılarda İşlemler
  • Rasyonel Sayılar ve Rasyonel Sayılarda İşlemler
  • Oran-Orantı ve Orantı Çeşitleri (Doğru ve Ters Orantı)
  • Yüzde Hesaplamaları
  • Dairenin Alanını ve Çevresini Hesaplama

Yukarıdaki konular ise 8.sınıfta yoktur; fakat soru çözümlerinde çok sık karşınıza çıkacaktır.

Sevgili çocuklar yukarıda toplam 9 madde olarak yazmış olduğumuz bu 7.sınıf konularını yaz tatilinde muhakkak tekrar edin. Bu konular ile ilgili önce kazanım ve sonra da beceri temelli sorular çözün. 8.Sınıfta bu çalışmanızın sizi çok ileriye taşıyacağını unutmayın. LGS de ve tüm eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

Bu konuları tekrar etmek için tıklayınız.