Ondalık İfadelerle İlgili Problemler Konu Anlatımı

Sevgili öğrenciler ondalık ifadelerle ilgili problemler konu anlatımı sayfamıza hoş geldiniz. Konu anlatımı sayfamız aşağıda yer almaktadır. Anlatımı dikkatle incelemenizi önerir, hepinize başarılar dileriz.

Ondalık İfadelerle İlgili Problemler Konu Anlatımı

Ondalık ifadeler ile ilgili problemler, içerisinde ondalık gösterimlerle toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleri yapmamız gereken problemlerdir. Dolayısı ile öncelikle ondalık gösterimlerle toplamanın, çıkarmanın, çarpmanın ve bölmenin nasıl yapıldığını iyi bilmeniz gerekmektedir. Bu konuları tekrar etmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Problemleri çözebilmek için önce doğru şekilde anlamamız gerekmektedir. Bir problemin doğru şekilde çözülebilmesi için; problemde “bizlere neler verilmiş ve bizden neyi bulmamız isteniyor” gibi kısımların anlaşılmış olması gerekmektedir.

Ondalık İfade Problemlerinin Çözümü

Aşağıdaki bir kaç örnek üzerinde ondalık gösterim problemlerinin nasıl çözüleceğini beraber inceleyelim. 

ÖRNEK: Ahmet bey bir marketten kilosu 2,5 lira olan elmadan 1,5 kg ve kilosu 4,2 lira olan portakaldan 2 kg almıştır. Market sahibine 20 lira ödeyen Ahmet bey kaç lira para üstü alır?

ÇÖZÜM:
Problemde Verilenler: Kilosu 2,5 lira olan elmadan 1,5 kg ve kilosu 4,2 lira olan portakaldan 2 kg satın alınmış.
Problemde İstenen: 20 lira ödediğinde kaç lira para üstü alınacak?
Yapılması Gereken: Öncelikle Ahmet beyin satın almış olduğu meyvelerin toplam kaç lira tuttuğu bulunmalıdır. Bunun için meyvenin kilogram fiyatı ile satın alınan miktarı çarpılır.
Elmalar için ödenmesi gereken = 2,5 . 1,5 = 3,75 lira
Portakal için ödenmesi gereken = 4,2 . 2 = 8,4 lira
Şimdi de bu iki fiyat toplanarak meyvelerin toplam kaç lira tuttuğu bulunur.
3,75 + 8,4 = 12,15 lira tutar. 
Son olarak 20 lira ödediğinde kaç lira para üstü alacağını bulmak için 20 liradan toplam tutar olan 12,15 lirayı çıkarmalıyız.
20 – 12,15 = 7,85 lira para üstü alır.

ÖRNEK: 150 kilogram ağırlığındaki bir çuvalda bulunan pirinç, her biri 2,5 kilogram ağırlığında olacak şekilde poşetlenerek poşetin tanesi 24,80 liradan satılacaktır. Buna göre çuvaldaki bütün pirinç poşetlenip satıldığında kaç lira kazanılır?

ÇÖZÜM:
Problemde Verilenler: Çuval 150 kg ağırlığındadır. Poşetlerin her biri 2,5 kg ağırlığında olacak. Poşetlenen pirinçlerin tanesi 24,80 liradan satılacak.
Problemde İstenen: Çuvalın hepsi poşetlenip satıldığında kaç lira kazanılır?
Yapılması Gereken: Önce tüm çuvalı poşetlere doldurduğumuzda toplam kaç poşet elde edileceğini bulmalıyız. Bunun için bölme yapılır. Çuvalın ağırlığı bir poşetin ağırlığına bölünür. 150 : 2,5 = 1500 : 25 = 60 tane poşet eder.
Şimdi de bu 60 adet pirinç poşetinin satışından kaç lira elde edileceğini bulalım. Yapılması gereken çarpma işlemidir. Poşet sayısı ile bir poşetin fiyatı çarpılmalıdır.
60 . 24,80 = 1488 lira para kazanılır.

Konu ile ilgili test çözmek için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz